2018-07-09T12:46:06+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"GPC": Na Mazowszu radni robią na złość władzy. Ale nie w Ostrołęce!

REKLAMA
Janusz Kotowski
REKLAMA
4
1
7

Samorządowcy na Mazowszu nie zawsze zgadzają się na obniżki wynagrodzeń prezydentom miast, burmistrzom, wójtom i starostom, a przecież takie jest rozporządzenie rządu. W wielu przypadkach takie decyzje mają zwykle przyczyny polityczne. Informuje o tym "Gazeta Polska Codziennie".

To dziwne, bo przecież konkurencja polityczna powinna chcieć, by władza zarabiała mniej. W wielu miejscowościach radni robili jednak... na złość, nie przyjmując zalecanego rozporządzenia. Doszło do kuriozalnych sytuacji, gdy radni z PO czy PSL głosowali przeciwko obniżce wynagrodzenia dla włodarza z PiS. "Gazeta Polska Codziennie" podaje przykłady, przyznając, że w Ostrołęce radni zgodzili się na obniżkę.

-  Na zmianę wysokości wynagrodzenia nie zgodzili się radni w Radomiu, Płocku, Ciechanowie. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem rządu od 1 lipca rady samorządów powinny przyjąć uchwały zmniejszające pensje prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów o 20 proc. Niektóre rady jednak albo w ogóle nie podejmują takich uchwał, albo odrzucają je – jak ostatnio w Radomiu. Radni nie zgodzili się na obniżenie wynagrodzenia prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. 10 radnych było za (radni PiS), 12 przeciw, zaś trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej podobnie głosowali radni Płocka i Ciechanowa. W dużych miastach kontestowanie rozporządzenia ma przede wszystkim przyczyny polityczne. W Radomiu i Płocku rządzą prezydenci z PO, w Ciechanowie z PSL. W Ostrołęce, gdzie rządzi PiS, rada zmniejszyła wynagrodzenie prezydenta Janusza Kotowskiego - czytamy w Gazecie Polskiej Codziennie.

W naszym mieście również nie było jednak łatwo. Wiceprzewodniczący rady miasta Wiesław Szczubełek wygłosił przemowę, w której przyznał, że prezydent Janusz Kotowski bardzo mało zarabia (ok. 160 tys. zł rocznie - przyp. red.). Z kolei radny Henryk Gut zastanawiał się, co będzie jak rada nie przyjmie tej uchwały. Więcej przeczytasz w naszym serwisie. Ostatecznie zainterweniował sam prezydent Kotowski, który poprosił radnych o przyjęcie rozporządzenia.

Bez zmian mogą za to pozostać zarobki wiceprezydenta oraz sekretarza miasta. Jak informowaliśmy w naszym artykule, wiceprezydent Grzegorz Płocha ma zarobki niemal równorzędne z wiceprezydentami Krakowa, a sekretarz Mariusz Prusaczyk zarabia więcej nawet od osoby zajmującej podobne stanowisko w 700-tysięcznej Łodzi.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×