2016-12-19T19:02:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest przetarg na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Prace ruszą za 1,5 roku [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 7409
9
1
17

Energa SA i Enea SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MW. „Budowa powinna ruszyć na początku 2018 roku” - zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W siedzibie Energa Elektrownie Ostrołęka odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, prezesa Energa S.A.Dariusza Kaśkówa, prezesa Enei Mirosława Kowalika, posła Arkadiusza Czartoryskiego oraz przedstawicieli samorządu Ostrołęki. Podczas konferencji przekazano niezwykle ważne dla Ostrołęki i regionu informacje o ogłoszonym właśnie przetargu na budowę elektrowni C o mocy około 1000 MW.

Przedmiotem zamówienia jest budowa „pod klucz" kondensacyjnego bloku energetycznego o mocy elektrycznej ok. 1000 MWe i o sprawności netto 45 proc. pracującego na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 20 lutego 2016 roku. Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące. Firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ewaluacji w wyniku dialogu konkurencyjnego. Jego procedura została przyjęta do przedmiotowego postępowania przetargowego.

- Kilka miesięcy temu przyjęliśmy kierunek, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – podejmują wysiłek inwestycyjny decyzją o rozpoczęciu jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie. Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku i zakończyć w 2023 roku, a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 roku.

- Jest to bez wątpienia największa w historii Ostrołęki od czasów powstania miasta inwestycja. Trzeba też uczciwie przyznać, że gdyby nie zaangażowanie ministra Tchórzewskiego na Śląsku w rozwiązanie problemu polskiego górnictwa nie byłoby możliwości, żeby spokojnie przystąpić do realizacji inwestycji w Ostrołęce. Coś, co jeszcze półtora roku temu wydawało się niemożliwe, czego nie chciał podjąć się żaden z ministrów argumentując to wieloma problemami, dziś staje się faktem – mówił podczas konferencji prasowej poseł Arkadiusz Czartoryski.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br.

- Rozpoczynamy dziś procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy najnowocześniejszego bloku konwencjonalnego w Polsce, który ma działać systemowo i w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko. Odmroziliśmy ten projekt w maju tego roku, przeprowadziliśmy szereg analiz i znaleźliśmy partnerów. Porozumieliśmy się z PGG, która dostarczy nam węgiel oraz z Eneą, która będzie naszym partnerem przy tej budowie. Nie wykluczamy oczywiście udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej Grupy. Dziś zapraszamy wykonawców do udziału w przetargu i według naszych obliczeń budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 roku. Główny nawał pracy dopiero przed nami  - mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

- Wspólna budowa wysokosprawnego, niskoemisyjnego bloku Ostrołęka C wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Enei – podkreślił prezes Enei Mirosław Kowalik. – Pracujemy nad znacznym zwiększeniem sprzedaży energii elektrycznej do Klientów końcowych, co będzie nawiązywało do rozbudowy własnych, konwencjonalnych mocy wytwórczych. W połączeniu z pozostałymi jednostkami wytwórczymi pozostającymi w portfelu Grupy, Ostrołęka C pozwoli na optymalizację zarządzania aktywami i zwiększy udział w rynku wytwarzania. W konsekwencji, wzmocni to pozycję rynkową Enei – dodał prezes Kowalik.

Zgodnie z zawartą umową inwestycyjną, spółki podzieliły planowaną współpracę na trzy etapy. Będą to kolejno:

- Etap Rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy;
- Etap Budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji
- Etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie komercyjnie użytkowana.

Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy jest uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Eneę akcji spółki celowej (tj. Elektrownia Ostrołęka SA) do realizacji Projektu. Wniosek w tej sprawie został już złożony  do Urzędu.

Głównym założeniem budowy bloku energetycznego w Ostrołęce jest realizacja inwestycji rentownej, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Krótko , 19:08 19-12-2016,   -
Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:38 19-12-2016,   -
[quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:07 19-12-2016,   -
[quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :)
odpowiedz   •   oceń :  
~energetyk , 22:14 19-12-2016,   -
Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:34 19-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:50 19-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 23:56 19-12-2016,   -
[quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]
akurat powstanie, ha, ha
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 07:09 20-12-2016,   -
[quote=energetyk ]Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.   [/quote]

Kołku pisowski, a co oni mają wspólnego z budową/lub nie nowej elektrowni?
Wszelkie decyzje zapadają w Gdańsku. Te nasze dwa snopki nie mają na to żadnego wpływu.

Inna sprawa, że budowa jednego bloku 1000 MW to pomyłka. Jeśli już, to powinny być dwa po 500 MW.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:28 20-12-2016,   -
[quote=xyz ][quote=energetyk ]Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.   [/quote]

Kołku pisowski, a co oni mają wspólnego z budową/lub nie nowej elektrowni?
Wszelkie decyzje zapadają w Gdańsku. Te nasze dwa snopki nie mają na to żadnego wpływu.

Inna sprawa, że budowa jednego bloku 1000 MW to pomyłka. Jeśli już, to powinny być dwa po 500 MW.

. [/quote]
W Gdańsku decyzje zapadają człowieku bez kultury? A co to za bzdury, czy budowniczowie elektrowni to prywatna firma?

Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą.
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 08:52 20-12-2016,   -
[quote= ]Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą. [/quote]

Póki co, to są pobożne życzenia. Nikt ci tyle nie da, ile PiS ci obieca.

.


odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:15 20-12-2016,   -
Pomyliłem się o rok, liczyłem że będzie to koniec 2019 początek 2020. No ale PiS ma wprawę w budowie dróg.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:36 20-12-2016,   -
[quote=xyz ][quote= ]Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą. [/quote]

Póki co, to są pobożne życzenia. Nikt ci tyle nie da, ile PiS ci obieca.

.


[/quote]

Poprzedni rząd obiecywał, a nie dawał.
Teraz mogą sobie tylko ujadać.
odpowiedz   •   oceń :  
~VPN , 09:49 20-12-2016,   -
Idioci sie ciesza, a na innych portalach pisza prawde 3mld z wolnej reki ? Postepowanie wygrywa Mostostal Siedlce, w Ostrolece ktos za grunty tez coz dostanie, i bedziem budowac.

Nawet srednio rozgarniety rozumie ze nie chodzi o zbudowanie tylko o budowanie, im dluzej tym lepiej, bo wiecej kasy splynie do prywatnych kieszeni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:54 20-12-2016,   -
[quote=VPN ]Idioci sie ciesza, a na innych portalach pisza prawde 3mld z wolnej reki ? Postepowanie wygrywa Mostostal Siedlce, w Ostrolece ktos za grunty tez coz dostanie, i bedziem budowac.

Nawet srednio rozgarniety rozumie ze nie chodzi o zbudowanie tylko o budowanie, im dluzej tym lepiej, bo wiecej kasy splynie do prywatnych kieszeni.
[/quote]
Trzeba było budować, a teraz można tylko ujadać na budujących. Nie zbudują, to tak samo wylecą jak poprzednicy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość , 12:06 20-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]


Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana. [/quote]


Z tego co wiadomo to już dawno było przygotowany projekt pod tą inwestycję. Koszt dokumentacji projektowej w mln zł do kosza. Super.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:07 20-12-2016,   -
[quote=Gość ][quote= ][quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]


Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana. [/quote]


Z tego co wiadomo to już dawno było przygotowany projekt pod tą inwestycję. Koszt dokumentacji projektowej w mln zł do kosza. Super.
[/quote]
Był projekt, ale zaniechano budowy, 200 mln poszło do kosza. Super.
odpowiedz   •   oceń :  
~Arczi , 13:29 20-12-2016,   -
[quote= ]
Był projekt, ale zaniechano budowy, 200 mln poszło do kosza. Super. [/quote]
Lepiej poinformowani mówili o 380 milionach, ale to już jakiś czas temu. Czwórka z przodu jak nic. ;-))
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 7409