zdjecie 2114
2016-12-19T19:02:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest przetarg na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Prace ruszą za 1,5 roku [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2114
fot. eOstrołęka.pl
9
1
17

Energa SA i Enea SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MW. „Budowa powinna ruszyć na początku 2018 roku” - zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W siedzibie Energa Elektrownie Ostrołęka odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, prezesa Energa S.A.Dariusza Kaśkówa, prezesa Enei Mirosława Kowalika, posła Arkadiusza Czartoryskiego oraz przedstawicieli samorządu Ostrołęki. Podczas konferencji przekazano niezwykle ważne dla Ostrołęki i regionu informacje o ogłoszonym właśnie przetargu na budowę elektrowni C o mocy około 1000 MW.

Przedmiotem zamówienia jest budowa „pod klucz" kondensacyjnego bloku energetycznego o mocy elektrycznej ok. 1000 MWe i o sprawności netto 45 proc. pracującego na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 20 lutego 2016 roku. Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące. Firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ewaluacji w wyniku dialogu konkurencyjnego. Jego procedura została przyjęta do przedmiotowego postępowania przetargowego.

- Kilka miesięcy temu przyjęliśmy kierunek, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – podejmują wysiłek inwestycyjny decyzją o rozpoczęciu jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie. Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku i zakończyć w 2023 roku, a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 roku.

- Jest to bez wątpienia największa w historii Ostrołęki od czasów powstania miasta inwestycja. Trzeba też uczciwie przyznać, że gdyby nie zaangażowanie ministra Tchórzewskiego na Śląsku w rozwiązanie problemu polskiego górnictwa nie byłoby możliwości, żeby spokojnie przystąpić do realizacji inwestycji w Ostrołęce. Coś, co jeszcze półtora roku temu wydawało się niemożliwe, czego nie chciał podjąć się żaden z ministrów argumentując to wieloma problemami, dziś staje się faktem – mówił podczas konferencji prasowej poseł Arkadiusz Czartoryski.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br.

- Rozpoczynamy dziś procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy najnowocześniejszego bloku konwencjonalnego w Polsce, który ma działać systemowo i w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko. Odmroziliśmy ten projekt w maju tego roku, przeprowadziliśmy szereg analiz i znaleźliśmy partnerów. Porozumieliśmy się z PGG, która dostarczy nam węgiel oraz z Eneą, która będzie naszym partnerem przy tej budowie. Nie wykluczamy oczywiście udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej Grupy. Dziś zapraszamy wykonawców do udziału w przetargu i według naszych obliczeń budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 roku. Główny nawał pracy dopiero przed nami  - mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

- Wspólna budowa wysokosprawnego, niskoemisyjnego bloku Ostrołęka C wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Enei – podkreślił prezes Enei Mirosław Kowalik. – Pracujemy nad znacznym zwiększeniem sprzedaży energii elektrycznej do Klientów końcowych, co będzie nawiązywało do rozbudowy własnych, konwencjonalnych mocy wytwórczych. W połączeniu z pozostałymi jednostkami wytwórczymi pozostającymi w portfelu Grupy, Ostrołęka C pozwoli na optymalizację zarządzania aktywami i zwiększy udział w rynku wytwarzania. W konsekwencji, wzmocni to pozycję rynkową Enei – dodał prezes Kowalik.

Zgodnie z zawartą umową inwestycyjną, spółki podzieliły planowaną współpracę na trzy etapy. Będą to kolejno:

- Etap Rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy;
- Etap Budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji
- Etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie komercyjnie użytkowana.

Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy jest uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Eneę akcji spółki celowej (tj. Elektrownia Ostrołęka SA) do realizacji Projektu. Wniosek w tej sprawie został już złożony  do Urzędu.

Głównym założeniem budowy bloku energetycznego w Ostrołęce jest realizacja inwestycji rentownej, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Krótko , 19:08 19-12-2016,   -
Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:38 19-12-2016,   -
[quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:07 19-12-2016,   -
[quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :)
odpowiedz   •   oceń :  
~energetyk , 22:14 19-12-2016,   -
Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:34 19-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:50 19-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]
Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 23:56 19-12-2016,   -
[quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]
akurat powstanie, ha, ha
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 07:09 20-12-2016,   -
[quote=energetyk ]Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.   [/quote]

Kołku pisowski, a co oni mają wspólnego z budową/lub nie nowej elektrowni?
Wszelkie decyzje zapadają w Gdańsku. Te nasze dwa snopki nie mają na to żadnego wpływu.

Inna sprawa, że budowa jednego bloku 1000 MW to pomyłka. Jeśli już, to powinny być dwa po 500 MW.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:28 20-12-2016,   -
[quote=xyz ][quote=energetyk ]Gratulacje dla Pana Posła Czartoryskiego i Senatora Mamątowa . Kilka lat walki ale dopięliście swego.   [/quote]

Kołku pisowski, a co oni mają wspólnego z budową/lub nie nowej elektrowni?
Wszelkie decyzje zapadają w Gdańsku. Te nasze dwa snopki nie mają na to żadnego wpływu.

Inna sprawa, że budowa jednego bloku 1000 MW to pomyłka. Jeśli już, to powinny być dwa po 500 MW.

. [/quote]
W Gdańsku decyzje zapadają człowieku bez kultury? A co to za bzdury, czy budowniczowie elektrowni to prywatna firma?

Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą.
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 08:52 20-12-2016,   -
[quote= ]Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą. [/quote]

Póki co, to są pobożne życzenia. Nikt ci tyle nie da, ile PiS ci obieca.

.


odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:15 20-12-2016,   -
Pomyliłem się o rok, liczyłem że będzie to koniec 2019 początek 2020. No ale PiS ma wprawę w budowie dróg.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:36 20-12-2016,   -
[quote=xyz ][quote= ]Antypisowiec się pieni, że PiS coś potrafi. Jak to dobrze, że już tacy nie rządzą. [/quote]

Póki co, to są pobożne życzenia. Nikt ci tyle nie da, ile PiS ci obieca.

.


[/quote]

Poprzedni rząd obiecywał, a nie dawał.
Teraz mogą sobie tylko ujadać.
odpowiedz   •   oceń :  
~VPN , 09:49 20-12-2016,   -
Idioci sie ciesza, a na innych portalach pisza prawde 3mld z wolnej reki ? Postepowanie wygrywa Mostostal Siedlce, w Ostrolece ktos za grunty tez coz dostanie, i bedziem budowac.

Nawet srednio rozgarniety rozumie ze nie chodzi o zbudowanie tylko o budowanie, im dluzej tym lepiej, bo wiecej kasy splynie do prywatnych kieszeni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:54 20-12-2016,   -
[quote=VPN ]Idioci sie ciesza, a na innych portalach pisza prawde 3mld z wolnej reki ? Postepowanie wygrywa Mostostal Siedlce, w Ostrolece ktos za grunty tez coz dostanie, i bedziem budowac.

Nawet srednio rozgarniety rozumie ze nie chodzi o zbudowanie tylko o budowanie, im dluzej tym lepiej, bo wiecej kasy splynie do prywatnych kieszeni.
[/quote]
Trzeba było budować, a teraz można tylko ujadać na budujących. Nie zbudują, to tak samo wylecą jak poprzednicy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość , 12:06 20-12-2016,   -
[quote= ][quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]


Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana. [/quote]


Z tego co wiadomo to już dawno było przygotowany projekt pod tą inwestycję. Koszt dokumentacji projektowej w mln zł do kosza. Super.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:07 20-12-2016,   -
[quote=Gość ][quote= ][quote= ][quote= ][quote= ][quote=Krótko ]Można, można! Konsekwencja, upór i determinacja przynoszą owoce! [/quote]

To tylko ogłoszenie przetargu, który można pińcet razy unieważnić a to ze względu na zbyt wysoką cenę (a taka będzie), a to za zbyt niskie parametry. Do tego odwołania bla bla bla i się pociągnie długo ;) [/quote]


Tak mozna tez narzekac-szczekac ze nic sie nie da ,juz narzekacze i zdrajcy sa pod sejmej tam mozna isC narzekać wróżbito "Macieju"...
Zyczę Ci mimo wszystko zdrowia i spokoju na swięta i Nowy Rok i mniej narzekania :) [/quote]

a gdzie ja narzekam czy szczekam? Sam machasz z radości ogonkiem jak piesek jak wyczytasz, że jest przetarg. Śmieszne. Przecież tak zawsze było, jest i będzie. To jest rynek i gra o wysoką świeczkę. Każdy liczy pieniądz. Ogłoszą przetarg, będzie za wysoka cena (na 99%, bo nie da rady zbudować elektrowni 1000MW za niecałe 6mld złotych! Zobacz ile kosztuje 1Mw w elektrowni Turów itd, to zrozumiesz). No niech nawet już wybiorą ofertę - będzie odwołanie (skoro w przetargu na odbiór śmieci z miasta są, to tutaj będą na milion procent, bo to za łakomy kąsek dla wykonawców żeby przepuścić okazję, przecież to LOGICZNE, że będą sobie kłody pod nogi podkładać - rozumiesz?). Tak działa machina przetargowa. Nie twierdzę, że ten moloch nie powstanie, ale trochę się na to poczeka.
Również życzę Wesołych Świąt, patrzenia na świat bardziej realnie, więcej dystansu do życia i zrozumienia (czegoś tak banalnego), że nie każdy kto ma inne zdanie to zdrajca PISu. Pozdrawiam
[/quote]
To, że się poczeka na nową elektrownię, to lepsze niż było do tej pory, czyli niż nic.


Dobra zmiana. [/quote]


Z tego co wiadomo to już dawno było przygotowany projekt pod tą inwestycję. Koszt dokumentacji projektowej w mln zł do kosza. Super.
[/quote]
Był projekt, ale zaniechano budowy, 200 mln poszło do kosza. Super.
odpowiedz   •   oceń :  
~Arczi , 13:29 20-12-2016,   -
[quote= ]
Był projekt, ale zaniechano budowy, 200 mln poszło do kosza. Super. [/quote]
Lepiej poinformowani mówili o 380 milionach, ale to już jakiś czas temu. Czwórka z przodu jak nic. ;-))
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114