eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Klub "Gazety Polskiej" w Ostrołęce: Spotkanie z profesorem Janem Żarynem (WIDEO, ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
Profesor Jan Żaryn podczas spotkania w OstrołęceProfesor Jan Żaryn podczas spotkania w Ostrołęce
REKLAMA

W środę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyło się spotkanie z profesorem Janem Żarynem, znanym i cenionym historykiem Instytutu Pamięci Narodowej. Żaryn przyjechał na zaproszenie ostrołęckiego Klubu „Gazety Polskiej”.

Tematem spotkania był fenomen polskiego podziemia zbrojnego po roku 1944.

- II wojny światowej nie wygraliśmy i w związku z tym znaczna część polskiego państwa podziemnego, która nie została zlikwidowana przez okupanta niemieckiego, czy też później sowieckiego - pozostała w różnych regionach kraju. I w formie, albo struktur ogólnopolskich, albom struktur lokalnych, dalej te formacje zbrojne i polityczne tworzyły taką mozaikę podziemia niepodległościowego. I o tej mozaice chciałbym opowiedzieć - mówił we wprowadzeniu Żaryn.

Historyk IPN zwrócił również uwagę na nasz region, na którym po II wojnie podziemie zbrojne działało wyjątkowo prężnie.

- Ziemia ostrołęcka i powiat ostrołęcki jest niewątpliwie przebogaty w obecność struktur niepodległościowych, dlatego polecam książkę, która jest poświęcona tej tematyce. Publikacja pod redakcją Tomasza Łabuszewskiego i Kazimierza Krajewskiego (”Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956. Powiat Ostrołęka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” - przyp. red)  najlepiej opisuje polskie podziemie niepodległościowe na północnym Mazowszu i Podlasiu - zachęcał do przeczytania publikacji Żaryn.

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor powiedział:

- Zależało mi by wyjaśnić, dlaczego po II wojnie światowej do lat 50-tych w polskich domach, wiejskich chałupach i lasach funkcjonowały grupy konspiracyjne, polityczne oraz wojskowe. Chciałem swoim wystąpieniem uświadomić, że w czasach tzw. pokoju możemy powiedzieć za historykami, że przez lata 45-56 przeszło przez polskie podziemie niepodległościowe minimum 180 tysięcy ludzi.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania obszernego fragmentu wystąpienia prof. Jana Żaryna w Ostrołęce:

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×