Ostrołęka stanie się sercem debaty o bezpieczeństwie i infrastrukturze Polski. To właśnie w naszym mieście odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Kongres „CPK – Kolej podwójnego przeznaczenia”. Spotkanie, objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego, zgromadzi czołowych ekspertów, polityków oraz przedstawicieli administracji publicznej.
Głównym tematem rozmów będą strategiczne inwestycje infrastrukturalne, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kolei Dużych Prędkości w systemie obronnym państwa. Dla mieszkańców regionu kluczowym punktem programu będzie dyskusja o tzw. szprysze nr 3. To planowane połączenie kolejowe ma fundamentalne znaczenie dla skomunikowania północno-wschodniej Polski z Centralnym Portem Komunikacyjnym, otwierając nowe możliwości rozwojowe dla lokalnych społeczności.
Eksperci i politycy o wschodniej flance NATO
Wydarzenie przyciągnęło imponujące grono prelegentów. W panelach dyskusyjnych udział wezmą m.in.:
- Adam Andruszkiewicz – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,
- Waldemar Buda – Poseł do PE, były Minister Rozwoju i Technologii,
- Marcin Horała – Poseł na Sejm RP, były Pełnomocnik Rządu ds. CPK,
- Paulina Matysiak – Posłanka na Sejm RP, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Tak Dla Rozwoju,
- Marek Budzisz – uznany publicysta i ekspert ds. strategii.
- Paweł Stańczyk - z Rady Energii przy prezydencie RP,
Eksperci pochylą się nad kwestiami logistyki wschodniej flanki NATO, zdolnościami przewozowymi oraz innowacjami w transporcie, które są fundamentem stabilności państwa w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych.
Program wydarzenia
Kongres został podzielony na dwa intensywne dni:
Dzień 1 (25 kwietnia): Centrum Bankietowo-Konferencyjne, ul. Warszawska 34
Pierwszy dzień to aż pięć merytorycznych paneli dyskusyjnych. Uczestnicy będą rozmawiać o zapleczu technicznym kolei, potencjale transportowym wojsk oraz bezpieczeństwie energetycznym i paliwowym kraju. Start zaplanowano na godzinę 11:00.
Dzień 2 (26 kwietnia): Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Ostrołęce
Drugi dzień poświęcony będzie działalności Stowarzyszenia TakDlaCPK. Zarząd dokona analizy dotychczasowych inicjatyw z 2025 roku oraz przedstawi ambitne plany na nadchodzący czas. To doskonała okazja do bezpośredniej dyskusji o przyszłości ruchu społecznego wspierającego kluczowe inwestycje.
Jak wziąć udział?
Udział w kongresie jest bezpłatny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc, rejestracja jest obowiązkowa. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na internetowej stronie organizatora - Stowarzyszenia TakDlaCPK
Szczegóły organizacyjne:
- Data: 25-26 kwietnia 2026 r.
- Miejsce (Dzień 1): Warszawska 34, 07-410 Ostrołęka.
- Miejsce (Dzień 2): ul. Janusza Korczaka 73, 07-409 Ostrołęka.
Zapraszamy do udziału w debacie, która zdefiniuje kierunki rozwoju polskiej infrastruktury na najbliższe dekady!
Organizatorami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce i Stowarzyszenie TakDlaCPK.







![To kluczowa inwestycja. Wicestarosta mówi wprost. "Zdecydowanie realizować" [WIDEO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/cww.jpg)
![Samorządowcy walczą o „szprychę nr 3”. Apel do CPK i Ministra Infrastruktury w sprawie kolei na Mazury [WIDEO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2025/m/apelcpk.jpeg)
1
2
9