2015-01-04T19:03:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 9 7.8
Polska,

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uzasadniają protest

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
7
2
6
Najlepszy komentarz
~Gość, 20:01 04-01-2015,   -
Nakłady na Służbę Zdrowia w Polsce osiągnęły absolutne minimum. Lekarzy mamy najmniej w Europie i Pielęgniarek również - system po prostu upada. Rząd naszego Państwa /prawdę mówiąc wszystkie kolejne ekipy rządzące - wszystkie/ nic w tym kierunku nie robi - w ocenach poprawy funkcjonowania Polski po ...
odpowiedz   •   oceń :  
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przedstawili wybrane przyczyny swojego protestu. Przeczytaj dlaczego twój lekarz nie podpisał kontraktu z NFZ.

Arogancja ministra zdrowia
Mamy do czynienia z największą sytuacja kryzysową w polskim systemie ochrony zdrowia. Od wielu miesięcy świadczeniodawcy POZ oraz eksperci innych organizacji medycznych wskazują na potrzebę korekt w projekcje, którego idea jest słuszna. Od miesięcy usiłują wynegocjować warunki umożliwiające pracę gwarantująca bezpieczeństwo pacjentów. Minister zdrowia, który w imię własnych ambicji próbuje skłócić pacjentów z lekarzami i eskaluje konflikt, podważa zaufanie do Instytucji Państwa. Obywatele postrzegają rząd i Państwo głównie poprzez bezpieczeństwo zdrowotne. Te działania sprawiają, że obywatel nie czuje się bezpieczny. Minister traci czas na obmyślanie sposobów zemsty i represji wobec lekarzy PZ, zamiast zająć się swoim zadaniem zabezpieczenia  bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Np. straszy zbieraniem deklaracji od nowa, sugerując że personel przychodni (głównie pielęgniarki), zamiast  pielęgnować pacjentów i skupić się np. na zadaniach profilaktycznych będzie przez następnych kilka m-cy segregował i pomagał wypełniać pacjentom stosy deklaracji. Tymczasem nie ma takiego przepisu.

Marginalizacja POZ w polskim systemie ochrony zdrowia
W Polsce na jednego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przypada 2750 pacjentów, co jest ewenementem - w innych państwach Europy lekarz obejmuje opieką maksymalnie 1000-1500 pacjentów. Jednym z powodów jest rażąco niskie finansowanie opieki podstawowej. Wystarczy porównać - (w Polsce koszt wywozu  śmieci  na 1 obywatela wyceniono średnio na 15,00 zł miesięcznie, a na jego miesięczną opiekę zdrowotną  w ramach POZ na 12,00 zł).
Lekarze rodzinni stali się niewolnikami systemu ochrony zdrowia:
-  jako jedyni nie mogą zrobić innej specjalizacji (pediatrzy i interniści, którym pozwolono na zakładanie POZ - mogą), a więc nie mają innych możliwości pracy;
- nie mogą pracować w innych placówkach niż swoje, np. dorabiać w soboty w SOR-ach, lub zastępować legalnie innych lekarzy w ich przychodniach nawet w razie ich choroby.

Rosnąca biurokracja
Systematyczne, coroczne dodawanie świadczeniodawcom POZ zadań do o charakterze pracy biurowej nie mającej związku z leczeniem np.:
- w związku z refundacją - przeszukiwanie list leków w poszukiwaniu stosownej odpłatności,
- w związku z eWUŚ – analizowanie i gromadzenie dostarczanych przez każdego pacjent a stosów zaświadczeń z ZUS, opieki społecznej i innych instytucji. Teraz doszedł obowiązek zbierania oświadczeń od rzekomo nieubezpieczonych, a w planach jest robienie dziennych raportów  z wydanych skierowań, oraz drukowanie  zielonym tuszem specjalnego logo skierowania na „ zielonej karcie” itp.
Minister powinien zrozumieć, że lekarze są od leczenia, a urzędnicy od pracy biurowej a najlepszym rozwiązaniem byłoby ubezpieczenie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej WSZYSTKICH obywateli Państwa Polskiego.

Finanse
Minister manipuluje liczbami twierdząc, że podwyższa kwoty na POZ, gdy faktycznie ujmuje dokładając więcej kosztowniejszych obowiązków.
Nie chodzi więc o pieniądze na podwyżki – np. zwiększona liczna zadań powoduje konieczność zwiększenia zatrudnienia personelu, gdyż w przeciwnym razie pacjent z każdym problemem będzie oczekiwał w kolejce do lekarza POZ od 7 do 10 dni.

Uciążliwości dla pacjentów  
W ramach tzw. „pakietu kolejkowego” minister ustawił pacjentów w 2 kolejkach: do okulisty i do dermatologa, wcześniej ustawiając ich w jednej – do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, któremu dręcząc pacjentów dołożył pracy. Odsyłając pacjentów z dolegliwościami okulistycznymi i dermatologicznymi do kolejki innych chorych, np. na grypę, minister naraża ich zdrowie i zwiększa prawdopodobieństwo zwiększenia liczby zachorowań.

Dlaczego część lekarzy podpisała umowy?
Część świadczeniodawców POZ uległa presji urzędników NFZ oraz administracji samorządowej. Zapowiedzi uciążliwych kontroli, a nawet wypowiedzeń z dzierżawionych obiektów, postawiły ich w sytuacji, którą można określić, że „dostali propozycje nie do odrzucenia”.

Ceny badań:
Przeciętne ceny dodanych badań w poz. Niekiedy pacjent musi mieć zleconych kilka badań, by zdiagnozować chorobę. Stawka NFZ - po wzroście finansowania to 11,40 miesięcznie.

- Wapń zjonizowany; ok. 12,zł
- Żelazo - całkowita zdolność wiązania (TIBC); ok. 12zł
- FT3, 20- 30zł
- FT4; 20- 30zł
- PSA - Antygen swoisty dla stercza całkowity. 22-40 zł
- 88.713 USG tarczycy i przytarczyc; 80-100 zł
- 88.717 USG ślinianek; 80-100zł
- 88.752 USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego;
- brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym wstępnej oceny gruczołu krokowego (88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej); 80-100zł
- obwodowych węzłów chłonnych (88.790 USG węzłów chłonnych); 80-100 zł
- Spirometria; 40-80zł

Lista uczestników:
Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienia Zielonogórskiego.
Teresa Dobrzańska – Pielichowska, wiceprezes zarządu FPZ.
Joanna Zabielska – Cieciuch, ekspert FPZ
Piotr Piotrowski, Fundacja 1 Czerwca
Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 20:01 04-01-2015,   -
Nakłady na Służbę Zdrowia w Polsce osiągnęły absolutne minimum. Lekarzy mamy najmniej w Europie i Pielęgniarek również - system po prostu upada. Rząd naszego Państwa /prawdę mówiąc wszystkie kolejne ekipy rządzące - wszystkie/ nic w tym kierunku nie robi - w ocenach poprawy funkcjonowania Polski po przyjęciu do Unii tylko w tej dziedzinie jest systematycznie coraz gorzej. Ostatnia Ustawa Refundacyjna pozwoliła oszczędzić ok. 2 mld złotych - jak myślicie z czyich pieniędzy? Ostatni raport dotyczący dostępu do leków wyraźnie podkreślił zmniejszenie dostępu do leków wśród najuboższych Pacjentów. Gdy jedna z grup zawodowych wreszcie zaczęli na to reagować to Wasze komentarze są naprawdę oderwane od realnego myślenia - sami nie chcecie aby Wasze zdrowie było lepiej leczone i diagnozowane poprzez zwiększenia na nie nakładów? Jak myślicie dla kogo zabraknie pieniędzy na leczenie i diagnostykę - dla rządzących i może Lekarzy - zapewniam Was że nie - Dla Was oczywiście. To tak jak byście żądali od ubezpieczyciela Waszego auta oby wybierał tylko najtańszy warsztat do naprawy samochodu /najlepiej jeszcze poniżej realnych kosztów/ - zastanówcie się nad tym.
Ale tak naprawdę to podziwiam osoby odpowiedzialne za tworzenie wizerunku obecnego rządu - Lekarze są źli a ci co dają na Wasze leczenie najmniej w Europie są dobrzy ale może właśnie o to chodzi aby poprzez minimalizację nakładów na leczenie nie wydłużać niepotrzebnie życia Polaków - to przecież ogromne koszty dla ZUS - sam już nie wiem.
odpowiedz   •   oceń :  
~lek , 22:10 04-01-2015,   -
Niech się wypchają ze swoją argumentacją, do roboty bezczelne cwaniaczki z PZ!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:17 04-01-2015,   -
[quote=lek ]Niech się wypchają ze swoją argumentacją, do roboty bezczelne cwaniaczki z PZ! [/quote]
Drodzy i Szanowni Pacjenci zamkniętych przychodni! Przecież macie prawo wyboru innej przychodni/lekarza. Dlaczego się plujecie, że ten WASZ lekarz ma zamkniętą przychodnię? Przecież możecie razem z WASZYMI pieniędzmi zapisać się gdzie indziej. Klient nasz pan, jak Wasz mechanik ma od nowego roku zamknięte, to nie tupiecie pod jego warsztatem, żeby otworzył, tylko idziecie do innego, nieprawdaż? A co, zmienić lekarza nie jest tak łatwo? A co, macie poczucie, że WAM SIĘ NALEŻY? Bo służba się zbuntowała i pracować nie chce? Jak jesteście tacy mądrzy, to radżcie sobie bez doktora/konowała i co tam wam jeszcze do cwanych głów przyjdzie. Ma doktor przychodnię, jego warsztat pracy i może go zamknąć kiedy mu się spodoba, a wam nic do tego. Szukajcie innego konowała, znachora, zielarki, żeby chciał was leczyć. Takie jest prawo rynku. Im mniej lekarzy, tym lepiej, nieprawdaż?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:52 05-01-2015,   -
Tu jest kasa " Ćwierć miliona zł na opinie o przemówieniach Radosława Sikorskiego
Dzisiaj, 5 stycznia (06:31)

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford otrzymywał średnio 19 tysięcy złotych za konsultacje anglojęzycznych wystąpień ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego...Co ciekawe, w tym samym czasie w ministerstwie zatrudniona była osoba odpowiedzialna za tłumaczenia na język angielski. Na stanowisko tym pracowała córka ówczesnego szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego."

odpowiedz   •   oceń :  
~m , 09:05 07-01-2015,   -
"Pokaż lekarzu co masz w garażu" :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:49 07-01-2015,   -
[quote=m ]"Pokaż lekarzu co masz w garażu" :) [/quote]
Chcesz pisowcu mieć biednych lekarzy? To będziesz ich miał. I więcej ośmiorniczek na kolację ministra.
Każdy musi płacić składkę zdrowotną, a co za to ma, to się okazuje dopiero, gdy zachorujemy. Co nam po przeprosinach ministra, nie było właściwej opieki zdrowotnej zagwarantowanej w Konstytucji płacącym składkę? Nie potrafisz, to podaj się do dymisji, albo oddaj składkę, a ja sobie znajdę Kasę Chorych bez twojego pośrednictwa. Solidaryzm społeczny nie powinien obowiązywać tylko dla jednej strony. My musimy płacić rządowi, a rząd nic nie musi robić? Czy musimy akceptować taką sytuację?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4