zdjecie 1647
zdjecie 1647
2015-09-24T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Leśnicy podziękowali za schwytanie podpalacza Rezerwatu Torfowisk Karaska [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Nadleśnictwo Myszyniecfot. Nadleśnictwo Myszyniec
REKLAMA

„Czy musi dojść do tragedii by powstrzymać te bezmyślne, barbarzyńskie działania?” - tymi słowami podsumowano ostatnie pożary torfowisk w rezerwacie przyrody Karaska. Leśnicy podziękowali policjantom, strażakom, władzom powiatu i lokalnym służbom za schwytanie podpalacza.

„Panie leśniczy, las się pali!" - takie słowa nie raz w środku nocy wyrywały ze snu leśniczych z okolic Kadzidła. Wybuchające późnym wieczorem i nocą pożary lasu nie dawały od zeszłego roku, chwili wytchnienia strażakom i leśnikom. Czas, miejsce powstania, regularność nie budziły wątpliwości, że ich przyczyną są celowe działania podpalacza (–czy).

Kilka tygodni policja wspólnie z miejscowymi leśnikami próbowała na gorącym uczynku złapać sprawcę. 27 czerwca wspólna akcja zakończyła się sukcesem. Późnym wieczorem zatrzymano 39-latka podejrzanego o serię podpaleń.

18 września w Nadleśnictwie Myszyniec odbyła się narada poświęcona ochronie przeciwpożarowej lasów Kurpiowszczyzny. Była to doskonała okazja do podsumowania współpracy pomiędzy leśnikami, samorządem, policją i strażą pożarną oraz sposobność do podziękowania wszystkim zaangażowanym w walkę z pożarami.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Małgorzata Błyskun oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec Andrzej Głuszek szczerymi słowami uznania oraz skromnymi pucharami i upominkami podziękowali policjantom Komendy Miejskiej Policji, kierownictwu Komendy Miejskiej w Ostrołęce, Staroście Ostrołęckiemu oraz służbie leśnej nadleśnictw: Myszyniec, Parciaki, Ostrołęka.

- Ludzie przed ludźmi chronią przyrodę. Każdy w was bez wahania ruszał na ratunek naszym lasom. Wszystkim wam oraz tej rzeszy ludzi, dziś z imienia nie wymienionym, z całego serca dziękuję - mówiła dyrektor Błyskun, podkreślając wkład zebranych w ujęcie sprawcy. Goście podkreślali dobrą współpracę z leśnikami oraz system ochrony pożarowej funkcjonujący w nadleśnictwach.

Uroczystość uświetnił występ zespół sygnalistów myśliwskich „Leśna Brać" z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo.

Niestety dwa podpalenia w Rezerwacie Torfowisko Karaska wskazują, że ujęta osoba znalazła naśladowcę.

W części powiatu ostrołęckiego, będącego w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie w tym roku odnotowano niechlubny rekord 110 pożarów lasu (z tego 43 pożary w Nadleśnictwie Myszyniec).

REKLAMA
zdjecie 1647
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×