eOstroleka.pl
Polska,

Macierewicz podsumował prace zespołu ds. katastrofy smoleńskiej

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W piątek, 28 miesięcy po tragedii w Smoleńsku, Antoni Macierewicz przedstawił wnioski z 2,5 lat prac zespołu badającego przyczyny katastrofy rządowego tupolewa. Poseł zaznaczył, że to dopiero połowa prac zespołu.

Polityk zaprezentował najnowszą analizę trajektorii lotu Tu-154m. Zdaniem Macierewicza pokazuje ona, że piloci w ogóle nie zamierzali lądować w Smoleńsku. - Piloci w ogóle nie mieli zamiaru lądować. Oni realizowali manewr odejścia w automacie. Świadczy o tym równa trajektoria lotu oraz przebieg rozmów w kokpicie. Oni tam rozmawiają spokojnie, nic złego się nie dzieje, oni realizują zamierzony plan odejścia. W tym ostatnim momencie, gdy odlatują z lotniska był jednak plan kogoś innego i ten plan zakończył się tragicznie - podkreślił poseł.

Podczas posiedzenia przedstawiono także zebrane przez zespół relacje świadków, którzy przebywali nieopodal lotniska w Smoleńsku w momencie tragedii 10 kwietnia. Osoby te przyznawały, że słychać było wybuchy na pokładzie tupolewa. Wspominały także o tym, że samolot zwiększał obroty silników.

Macierewicz podkreślał także, iż nie ma dowodów, że to zderzenie z brzozą doprowadziło do katastrofy.

Poseł poinformował, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej nie jest prowadzone w oparciu o załącznik 13. do Konwencji Chicagowskiej, ale w oparciu o rozporządzenie Władimira Putina. - Śledczy trzymają się tego dokumentu do dziś - stwierdził.

Zespół parlamentarny w przedstawionym dokumencie wskazuje na potrzebę przeprowadzenia badań, które zweryfikują czy nad lotniskiem w Smoleńsku doszło do zamachu. Przypomniano, że do dziś nie ma odpowiednich analiz i badań.

Antoni Macierewicz wskazuje, że na razie nie można jeszcze zakończyć prac zespołu, ponieważ wciąż czeka on na wykonanie analiz i ekspertyz współpracujących z zespołem badań.

Poseł PiS zaznaczył, że zaniedbania urzędników Donalda Tuska miały związek z katastrofą smoleńską. Wskazuje, że na razie nie można przesądzać, jaki miały one wpływ na wydarzenia z 10 kwietnia. Macierewicz przypomina jednak, że gdyby nie doszło do gry rząd polskiego z rosyjskim do katastrofy by nie doszło.


[źródło: Niezależna.pl / wPolityce.pl]

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12  13 dk14  15 dk16 dk17
 18 dk19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×