2012-09-17T16:56:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Marta Kaczyńska w Ostrołęce: „Dziękuję, że tak licznie przybyliście w tak ważnym dla Polski dniu” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4038
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 4038
Ostrołęka: Miejskim obchodom 73. rocznicy zbrojnej napaści sowieckiej na Polskę z 1939 roku towarzyszyło uroczyste odsłonięcie wystawy „Warto być Polakiem”. W obchodach udział wzięli Marta Kaczyńska, córka śp. Lecha Kaczyńskiego, przedstawiciele władz centralnych, wśród których znaleźli się senator Robert Mamątow oraz posłowie Arkadiusz Czartoryski, Jacek Sasin i Adam Kwiatkowski, a także przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Januszem Kotowskim na czele.

Punktualnie o godzinie 12:00 pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w asyście pocztów sztandarowych szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz licznie przybyłych mieszkańców miasta, złożono kwiaty oddając hołd pomordowanym w czasie walk o wolność i niepodległość ojczyzny w okresie II wojny światowej.

- Dopóki historia będzie tylko zlepkiem dat i statystyk nikt o niej myślał nie będzie - mówił do zebranych prezydent Kotowski. - Dlatego warto w tym ważnym dla każdego Polaka dniu pochylić się i pomyśleć o ludziach, którzy we wrześniu 1939 roku stracili kogoś bliskiego, syna lub córkę, męża lub żonę, brata lub siostrę. Może dopiero wtedy historia będzie dla nas odrobinę żywsza - mówił dalej Kotowski.

Jednym z punktów tegorocznych obchodów rocznicowych było odsłonięcie wystawy „Warto być Polakiem” poświęconej prezydenturze śp. Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości te swoją obecnością zaszczyciła Marta Kaczyńska, córka prezydenta Kaczyńskiego.

- Zainteresowanie jakim cieszy się ta wystawa świadczy o tym jak wiele osób chce dowiedzieć się kim tak naprawdę był Lech Kaczyński - mówiła podczas uroczystości Marta Kaczyńska. - Wystawa ta, dzięki zdjęciom Maćka Chojnowskiego, doskonale pokazuje mojego ojca takim jakim był. Prezentuje fragmenty jego wypowiedzi stanowiące kwintesencję jego idei i poglądów. W tej wystawie widać jak ponadczasowe są poglądy śp. Lecha Kaczyńskiego, zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji politycznej Polski - mówiła Kaczyńska.

- To dla mnie wyjątkowy dzień. Mam zaszczyt uczestniczyć w otwarciu wystawy szczególnej, w szczególnym miejscu - mówił z kolei senator PiS Robert Mamątow. - To tutaj cztery lata temu śp. Prezydent Lech Kaczyński odsłonił pomnik, upamiętniający ludzi, dla których bycie Polakiem stanowiło wartość najwyższą. Dziś stanęła tu ekspozycja, poświęcona właśnie Jemu, wybitnemu mężowi stanu, który na tej samej wartości oparł swoją polityczną myśl. Na tej wartości budował państwo solidarne, silne, bezpieczne i niezależne. Wiedział, że bez niej niemożliwy jest patriotyzm oraz pamięć o naszej historii. Polska i polskość były dla Lecha Kaczyńskiego powodami do dumy i tę dumę odzyskiwał dla nas wszystkich, zarażał nią.

- Dodam, że wartość ta była również fundamentem antykomunistycznej opozycji przełomu lat 70 i 80, w której ja, moje koleżanki i koledzy walczyliśmy o ojczyznę taką, jaka była celem śp. Lecha Kaczyńskiego. Dlatego mogliśmy mówić, że był naszym Prezydentem - kontynuował Mamątow. - Niestety, tragiczna śmierć przerwała Jego cenną pracę. Pozostawił jednak po sobie spuściznę, dzięki której możemy ją kontynuować. Wystawa „Warto być Polakiem”, którą dziś otwieramy, jest tej spuścizny dokumentacją. Zapoznajmy się z nią i zachowajmy jej przesłanie w pamięci - zakończył swoje wystąpienie senator.

Wystawę „Warto być Polakiem” będzie można zobaczyć na skwerze im Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do piątku 21 września. Następnie ekspozycja zostanie przeniesiona na plac przy DH Kupiec, gdzie będzie dostępna do niedzieli 23 września.

Wkrótce w naszym portalu wywiad z Martą Kaczyńską.


D. Płoski
REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
×