2019-03-31T09:45:57+02:00 eOstroleka.pl 10 0 10 7
Powiat ostrołecki,

Mieszkanka gminy Goworowo odznaczona przez prezydenta RP [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: prezydent.pl
REKLAMA
7
3
3
Najlepszy komentarz
~Mm, 09:52 31-03-2019,   67%
Prezydent Andrzej Duda. O prezydencie Ostrołęki zawsze piszecie, że to prezydent Kulik, mimo, że jest tylko prezydentem średniego miasteczka. Natomiast o prezydencie Andrzeju Dudzie jak o jakimś tam Andrzeju, a jest prezydentem Polski. Ja rozumiem w komentarzach pisać Andrzej, Andrzejek, Duduś czy i...
odpowiedz   •   oceń :  
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej. Wśród uhonorowanych znalazła się także mieszkanka gminy Goworowo – śp. Jadwiga Dudziec.

– Trudno dzisiaj nam wyobrazić sobie tamten czas. Jak można sobie w ogóle wyobrazić, że ktoś zarządził, by unicestwić cały naród?! To jest coś po prostu niemożliwego. A jednak działo się – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wspominając przemysł zagłady, jakie w czasie okupacji na polskiej ziemi zbudowali Niemcy.

Prezydent zaznaczył, że podczas rozmów z przedstawicielami żydowskiej wspólnoty często przypomina, by na Polskę i Polaków, żyjących tu w czasie ostatniej wojny, patrzeć w sposób szczególny. – Bo to nie było tak, jak w okupowanej Francji czy innych krajach na Zachodzie Europy. Tutaj pod okupacją niemiecką za pomoc Żydom groziła śmierć. Śmierć nie tylko dla tego, kto tej pomocy udzielał, ale całej jego rodziny, męża, żony, rodziców i dzieci – przypomniał Andrzej Duda.

Dodał, że jak w każdym społeczeństwie, i wśród Polaków znaleźli się ludzie podli, którzy z chęci zysku wydawali innych na śmierć oraz większość, która ani nie donosiła Niemcom, ani nie pomagała Żydom. – Oni po prostu się bali – przyznał. Byli też, podkreślił Andrzej Duda, bohaterowie, którzy Żydom w tych trudnych czasach pomogli. – To bohaterowie niezwykli, bez broni w ręku, bez karabinu. Po prostu pokazywali, że świat może być inny. Nie godzili się z rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą, ryzykując życiem własnym i własnej rodziny – powiedział. Zapewnił, że Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach. – Jesteście dumą Polski – powiedział, zwracając się do uhonorowanych uczestników uroczystości.

Śp. Jadwiga Dudziec odznaczona została pośmiertnie jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość z udziałem pary prezydenckiej i przedstawicieli rodzin uhonorowanych odbyła się w poniedziałek, 25 marca w Pałacu Prezydenckim.

Mieszkanka ziemi goworowskiej została także w 1999 roku odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem i dyplomem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Tytuł ten nadawany jest osobom, które w czasie Holocaustu pomagały Żydom i ratowały ich od zagłady.

W imieniu rodziny śp. Jadwigi Dudziec odznaczenie odebrał jej siostrzeniec, Lucjan Zubko wraz z wnuczką.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Mm, 09:52 31-03-2019,   67%
Prezydent Andrzej Duda. O prezydencie Ostrołęki zawsze piszecie, że to prezydent Kulik, mimo, że jest tylko prezydentem średniego miasteczka. Natomiast o prezydencie Andrzeju Dudzie jak o jakimś tam Andrzeju, a jest prezydentem Polski. Ja rozumiem w komentarzach pisać Andrzej, Andrzejek, Duduś czy inaczej. Ale w artykule?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:09 31-03-2019,   42%
@~Mm Duduś
odpowiedz   •   oceń :  
~Autostrada..., 00:12 01-04-2019,   50%
@~Mm Adrian...
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1