2012-02-10T21:35:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Minister Sawicki z wizytą na Kurpiach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA

W jakim kierunku zmierza polityka rolna rządu? Jakie zmiany wprowadza proponowany system opodatkowania? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Spotkanie z rolnikami, lokalnymi samorządowcami oraz uczniami technikum agrobiznesu odbyło się 10 lutego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych. Wizyta ministra Sawickiego odbyła się z inicjatywy Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Ostrołęce.

Swoje wystąpienie Sawicki rozpoczął od anegdoty (czterech w Łysych się spotkało), następnie przeprosił za blisko godzinne spóźnienie i podziękował za głosy, które otrzymał podczas wyborów parlamentarnych. Najwięcej czasu poświęcił planowanym zmianom systemu opodatkowania. Jeżeli zmiany te zostaną przegłosowane, rolników będzie obowiązywał następujący system opodatkowania: 1 grupa to posiadacze małych, kilku hektarowych gospodarstw (wg. ministra trwają jeszcze uzgodnienia, do ilu hektarów gospodarstwo będzie zaliczane do małych). Ta grupa zostanie na dotychczasowych zasadach. 2 grupa to rolnicy, których roczny dochód nie może przekroczyć 1 mln 200 tys. euro.

Rolnicy ci będą zobligowani do prowadzenia uproszczonych ksiąg rachunkowych. 3 grupa - rolnicy, których roczny dochód wynosi od 1 mln 200 tys. euro wzwyż. Ich obowiązywać będzie pełna księgowość. Zdaniem Sawickiego system ten obowiązywać by miał dopiero w 2014 roku. Przyszły rok miałby zostać poświęcony na jego wdrażanie.

Ponadto minister Marek Sawicki poinformował o pomyśle połączenia wszystkich inspekcji, które nadzorują gospodarstwa rolne w jedną instytucję. Wspomniał także o połączeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego. Jak stwierdził, pozwoli to między innymi ograniczyć administrację, natomiast rolnicy zamiast kilku kontroli będą mieli jedną kompleksową.

Minister wspomniał także o środkach unijnych, które pozwoliły na wyjście z zapaści polskiego rolnictwa. Na zakończenie zwrócił się do uczestniczącej na spotkaniu młodzieży. Jak stwierdził, nauka w technikum agrobiznesu nie zrobi z uczniów od razu biznesmenów, jednak na pewno im to ułatwi.

Wizytę na Kurpiach minister Sawicki zakończył zwiedzając Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych.

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×