Na szlaku Żołnierzy Wyklętych: Strzały, zasadzki, NKWD czai się między drzewami... [VIDEO, ZDJĘCIA]

Grupę harcerzy z ostrołęckiego szczepu ZHR zastajemy na terenie leśniczówki w okolicach wsi Dąbrówka, kilkanaście kilometrów za Ostrołęką. Przygotowują się akurat do wymarszu na patrol. Taki patrol to jedno z zadań, które codziennie otrzymują do wykonania w ramach gry zorganizowanej przez referat edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej.
Dla uczestników rajdu taka forma edukacji stanowi atrakcyjniejszą formę nauki. Jest to żywa lekcja historii.
- Zamiast siedzieć na lekcji w ławce, chodzimy po lesie i poznajemy rzeczywiste miejsca działania Żołnierzy Wyklętych. Na własnej skórze możemy doświadczyć trudu ich służby, czasami wpadniemy w zasadzkę przygotowaną przez NKWD. Oczywiście są to grupy rekonstrukcyjne, ale dla nas wrażenia są jak najbardziej prawdziwe - mówi Artur, harcerz z ostrołęckiego szczepu ZHR, uczestnik rajdu.
Przed wyruszeniem na kolejny tego dnia patrol harcerze naradzają się i opracowują taktykę działania w razie napotkania jakiegokolwiek zagrożenia. Zabierają plecaki i ruszają w drogę. Sielską początkowo atmosferę przerywają nagle głośne huki wystrzałów. Ktoś czai się między drzewami i próbuje otoczyć grupę harcerzy. Ci szybko rozpraszają się według wcześniej przećwiczonego schematu. Jeszcze nie wiedzą, kto ich zaatakował... Takie sytuacje zdarzają im się podczas tego rajdu nawet kilka razy dziennie. O różnej porze dnia i nocy.
- Dla tych dzieci taka forma edukacji to najskuteczniejsza forma przekazania im wiedzy na temat wydarzeń z tamtego okresu. Z całą pewnością podobne rajdy będziemy jeszcze organizowali. Chcemy, aby każdy młody człowiek poznał historię Żołnierzy Wyklętych - powiedział nam Jacek Pawłowicz, kierownik referatu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.
Trwający od środy do niedzieli rajd przebiegał będzie historycznymi szlakami Żołnierzy Wyklętych, działających na terenach kurpiowszczyzny.



Zobacz również
Wyruszył V Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych [VIDEO, ZDJĘCIA]
Powstało Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej: W planach muzeum Żołnierzy Wyklętych i grupa rekonstrukcyjna
Ostrołęczanie na pogrzebie Barbary Szendzielarz, córki majora Łupaszki [ZDJĘCIA]
Nasz wywiad z Jerzym Zalewskim: „Telewizji nie są potrzebni Wyklęci, nie jest potrzebny „Rój”, nie jestem potrzebny ja”
Kwiaty i znicze pod pomnikiem ofiar komunistycznego reżimu: „Niech z każdym rokiem będzie ich więcej” [VIDEO, ZDJĘCIA]
Ostrołęka pamięta o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: „Ziemia ostrołęcka w walce z komunizmem”
Jan Pospieszalski „Bliżej” w Ostrołęce: O przywracaniu pamięci i usuwaniu symboli komunizmu [ZDJĘCIA]
Mamy rondo im. „Łupaszki”: „Ostrołęka godnie uczciła Żołnierzy Wyklętych” [VIDEO]
O „Łupaszce” w ostrołęckim muzeum. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (WIDEO)
Kalendarz imprez
| Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |



1
2
19
20