Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Prezydent miasta, Janusz Kotowski, podczas wystąpienia mówił, jak ważna jest pamięć o historii, podkreślał odwagę i męstwo młodych ludzi, którzy ponad 70 lat temu walczyli z okupantem.
- Wielu młodych ludzi zginęło w obronie ojczyzny - mówił prezydent. - Ich odwaga i męstwo zasługuje na pamięć i poszanowanie. Wszyscy musimy o nich pamiętać.
W trakcie trwania uroczystości pod pomnikiem delegacje młodzieży, stowarzyszeń historycznych, służb mundurowych i władz miasta złożyły kwiaty oddając hołd poległym.
1 września 1939 roku o 4.40 pierwsze niemieckie bomby spadły na Wieluń, a o 4.45 z pancernika Schleswig-Hollstein rozpoczął się ostrzał Westerplatte.
Wojnę rozpoczęli Niemcy, stosując metodę Blitzkriegu, polegającą na błyskawicznym uderzeniu wojskowymi siłami zbrojnymi. Ostrzeliwane Westerplatte broniło się siedem dni, a w wyniku przegranej dla Polski kampanii wrześniowej 28 września skapitulowała stolica.
Klęska była uwarunkowana także tym, że Polska stała się obiektem ataku nie tylko z Zachodu, ale i ze Wschodu. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, 17 września na teren RP wkroczyły wojska Związku Radzieckiego. Polska znalazła się w kleszczach, z których wyjście okazało się niemożliwe - atakujące z dwóch stron wojska niemieckie i radzieckie zamykały pole ucieczki, zmuszając do kapitulacji.
Kampania wrześniowa, bohaterski zryw Polaków o wolność, zakończyła się wraz z kapitulacją Warszawy. Wobec braku stanowczej reakcji ze strony sojuszników, którzy w tym czasie prowadzili na zachodzie „dziwną wojnę”, polska armia nie była w stanie dostatecznie szybko odbudować swych szeregów.
W kampanii wrześniowej wg rachunków zginęło 66 000 żołnierzy i oficerów, a ok 420 000 zostało wziętych do niewoli. Polska żegluga została całkowicie zniszczona - większość w wyniku obrony wybrzeża. Udało się uratować tylko kilka statków, które zostały odtransportowane do Wielkiej Brytanii. Zniszczeniu uległa także większość polskiej floty powietrznej.



Zobacz również

Zrekonstruowany czołg 7TP z września 1939: „Dzieło pasjonatów i śp. Prezydenta Kaczyńskiego” (ZDJĘCIA)

W Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych: „To pierwsze takie muzeum w Polsce”

Obchody 1 i 17 września w Ostrołęce

"Uliczna Gra Miejska - Scharfenwiese 39 - 45". Ostrołęka w czasie II Wojny Światowej (WIDEO)
Widowiskowa inscenizacja bitwy z czasów II wojny światowej (zdjęcia, wideo)

Ostrołęka uczciła Żołnierzy Wyklętych (WIDEO, ZDJĘCIA)

„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”: Premiera filmu kręconego pod Ostrołęką już w marcu. Szacunek dla żołnierzy z NSZetu! (KLIP, ZDJĘCIA)
Kalendarz imprez
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
30 | ![]() |
2 | 3 | ![]() |
![]() |
![]() |
7 | 8 | 9 | 10 | ![]() |
![]() |
13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | ![]() |
20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |