eOstroleka.pl
Polska,

Zrekonstruowany czołg 7TP z września 1939: „Dzieło pasjonatów i śp. Prezydenta Kaczyńskiego” (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
Jacek Haber na zrekonstruowanym 7 TP podczas inscenizacjiJacek Haber na zrekonstruowanym 7 TP podczas inscenizacji
REKLAMA

W dniu 72. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę poseł Arkadiusz Czartoryski w swoim felietonie przypomina o mało znanym fakcie z działalności śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Kolejna rocznica wybuchu drugiej wojny światowej będzie zapewne okazją do uroczystych apeli, modlitwy za poległych i może kilku migawek w TV. Czytając kiedyś wyniki badań ośrodków opinii publicznej z 2007 roku nie mogłem się nadziwić, że aż 40 procent młodych ludzi nie znało prawdy o Katyniu. Są nawet tacy, którzy uważają, że historia Polski naznaczona klęskami nie jest warta przypominania i świętowania. Ostatnio Minister Spraw Zagranicznych R. Sikorski wypowiadał się w takim właśnie tonie o Powstaniu Warszawskim, poniżając przy tym Powstańców. Czy w Polsce prowadzona jest polityka historyczna na miarę wyzwań?

Przez 45 lat PRL nie dbało o polskie pamiątki z września 1939 roku. Polskie muzea pełne były rosyjskich czołgów, armat i samolotów, które armia czerwona zostawiła nam po 1945 r. Władze nie były zainteresowane odzyskaniem nadających się jeszcze do uratowania polskich Spitfire-ów z dywizjonu 303, które - po przetransportowaniu do kraju - pocięto na złom. Ani muzea, ani LWP, nie były również zainteresowane odbiorem ocalałych samolotów PZL Łoś, które pozostały w Rumunii. Wielka szkoda, bo Rosjanie, Niemcy, Anglicy, Amerykanie zachowali swoje militarne pamiątki i pieczołowicie o nie dbają. Nawet w Polsce możemy zobaczyć na różnych pokazach, na które przychodzi tysiące zainteresowanych, znacznie więcej obcego sprzętu, niż polskich pojazdów i samolotów.

Po roku 1989 niewiele się zmieniło. Wprawdzie nikt już celowo nie niszczył pamiątek przedwojennej Polski, ale też nie było pieniędzy na ich gromadzenie i restaurację. Na szczęście, Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, inicjując budowę Muzeum Powstania Warszawskiego, uratował masę cennych dokumentów, zdjęć i przedmiotów. Prezydent uratował też pamięć zbiorową Polaków. Wystarczy zobaczyć, jakie rzesze Polaków odwiedzają muzeum w Warszawie.

Przy okazji kolejnej rocznicy wybuch II wojny światowej chciałbym przypomnieć mało znany fakt z działalności śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Otóż w lutym 2009 roku doszło do ciekawego wydarzenia. Około 10 lat temu moi koledzy z Fundacji Wojskowości Polskiej, z którą robiłem kilka inscenizacji historycznych - z Jackiem Habrem na czele - odbudowywali własnymi siłami nieistniejący już nigdzie na świecie polski czołg z września 1939 roku 7 TP.

Przedwojenne Państwowe Zakłady Inżynierii do wybuchu wojny wykonały dla WP łącznie 139 sztuk tego modelu, z których 134 wyprodukowano w Ursusie. Wozy te świetnie spisały się w bitwach pancernych z czołgami Wermachtu  między innymi w obronie Warszawy, pod Piotrkowem Trybunalskimi, Tomaszowem Lubelskim. W chwili wybuchu wojny polski czołg 7 TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej na świecie i był lepszy od niemieckich PzKpfw I i II.

Rekonstrukcja tego czołgu to lata poszukiwań części, planów i wiele wyrzeczeń finansowych. Nie starczało już sił i pieniędzy... Pewnego dnia wpadliśmy na pomysł poproszenia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o objęcie patronatem odbudowy czołgu i udzielenia wsparcia finansowego na ten cel. Poszliśmy do Prezydenta i otrzymaliśmy zgodę oraz brakujące 50 tysięcy złotych (z osobistego funduszu Prezydenta).

Dzięki temu polski wspaniały czołg 7 TP z 1939 roku jeździ i jest gwiazdą rekonstrukcji, uroczystości państwowych oraz portali historycznych. W tym roku koledzy z czołgiem 7 TP zostali zaproszeni na oficjalne obchody wybuchu II wojny światowej do Gdańska. Mało kto wie, że to dzieło grupy pasjonatów i śp. Prezydenta. Jacek Haber otrzymał za tę pracę Krzyż Zasługi z rąk Lecha Kaczyńskiego.


Arkadiusz Czartoryski

Jeszcze nie ukończony 7 TP przed Pałacem Prezydenckim w 2009 r.Jeszcze nie ukończony 7 TP przed Pałacem Prezydenckim w 2009 r.
7 TP przed warsztatem Jacka Habra7 TP przed warsztatem Jacka Habra
Tył wieży czołgu przed warsztatem Jacka HabraTył wieży czołgu przed warsztatem Jacka Habra
7 TP pomalowany w barwy maskujące7 TP pomalowany w barwy maskujące
Zrekonstruowany 7 TP w pełnej krasieZrekonstruowany 7 TP w pełnej krasie
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×