2011-08-29T13:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych: „To pierwsze takie muzeum w Polsce”

REKLAMA
Kadra V Brygady Wileńskiej AK. W środku major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka, zamordowany 8 lutego 1951 na MokotowieKadra V Brygady Wileńskiej AK. W środku major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka, zamordowany 8 lutego 1951 na Mokotowie
REKLAMA

Według historyków, na terenie kurpiowszczyzny po roku 44 i w latach 50 znajdowało się jedno z największych skupisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Jak stwierdził Jan Żaryn, „ziemia ostrołęcka i powiat ostrołęcki były niewątpliwie przebogate w obecność struktur niepodległościowych”.

Na pomysł stworzenia muzeum poświęconego temu bohaterskiemu zrywowi wpadli poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

- W całej Polsce istnieją muzea upamiętniające wszystkie ważne wydarzenia historyczne z wyjątkiem antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Pomysł zrodził się tuż po uroczystościach odsłonięcia ostrołęckiego pomnika upamiętniającego tych żołnierzy, którego dokonał ś.p. Prezydent Lech Kaczyński. Dodatkową inspiracją było nadanie imienia Danuty Siedzikówny (Inki - przyp. red.) gimnazjum nr 2 w Ostrołęce - opowiada Czartoryski.

Jak mówi poseł PiS, dotychczas nikt w Polsce nie podjął się trudu utworzenia takiego muzeum.

- Temat jest bardzo ważny, bo dotyczy tysięcy losów polskich patriotów po 44 roku. Do tej pory nikt nie wpadł na pomysł upamiętnienia tego okresu w ten właśnie sposób - to byłoby pierwsze takie muzeum w Polsce. Poza tym, umiejscowienie muzeum poświęconego tej tematyce w Ostrołęce jest uzasadnione historycznie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że na Kurpiach podziemie antykomunistyczne działało wyjątkowo prężnie - dodaje Czartoryski.

Prace nad projektem trwają już od kilku miesięcy. Wytypowano nawet miejsce, w którym muzeum antykomunistycznego podziemia zbrojnego miałoby swoją siedzibę.

- Wspólnie z prezydentem staramy się o pozyskanie na ten cel obiektu, który pozostał po 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach (w budynku tym do niedawna swoją siedzibę miał sanepid - przyp. red.) - zdradza parlamentarzysta.

Powstanie muzeum było także konsultowane ze środowiskiem kombatantów oraz z historykami, którzy zajmują się tą tematyką. Swoje zainteresowanie pomysłem wyrazili m.in. Mirosław Piotrowski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Pojawienie się w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych spowoduje, że miasto stanie się istotnym ośrodkiem na mapie kultury. Będzie to miejsce wycieczek turystycznych z kraju i zagranicy. Miasta oraz regiony prześcigają się w zapewnianiu turystom różnego rodzaju atrakcji. My chcemy postawić na kulturę, która niesie za sobą mnóstwo edukacji. Z jednej strony żołnierzom należy się upamiętnienie historyczne, a z drugiej Ostrołęka na tym zyska - przekonuje Czartoryski.


A. Wilga

REKLAMA
Muzeum mieściłoby się w tym właśnie budynku (fot. eOstroleka.pl)
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×