eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych: „To pierwsze takie muzeum w Polsce”

REKLAMA
zdjecie 9740
zdjecie 9740
Kadra V Brygady Wileńskiej AK. W środku major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka, zamordowany 8 lutego 1951 na MokotowieKadra V Brygady Wileńskiej AK. W środku major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka, zamordowany 8 lutego 1951 na Mokotowie
REKLAMA
zdjecie 9740

Według historyków, na terenie kurpiowszczyzny po roku 44 i w latach 50 znajdowało się jedno z największych skupisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Jak stwierdził Jan Żaryn, „ziemia ostrołęcka i powiat ostrołęcki były niewątpliwie przebogate w obecność struktur niepodległościowych”.

Na pomysł stworzenia muzeum poświęconego temu bohaterskiemu zrywowi wpadli poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

- W całej Polsce istnieją muzea upamiętniające wszystkie ważne wydarzenia historyczne z wyjątkiem antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Pomysł zrodził się tuż po uroczystościach odsłonięcia ostrołęckiego pomnika upamiętniającego tych żołnierzy, którego dokonał ś.p. Prezydent Lech Kaczyński. Dodatkową inspiracją było nadanie imienia Danuty Siedzikówny (Inki - przyp. red.) gimnazjum nr 2 w Ostrołęce - opowiada Czartoryski.

Jak mówi poseł PiS, dotychczas nikt w Polsce nie podjął się trudu utworzenia takiego muzeum.

- Temat jest bardzo ważny, bo dotyczy tysięcy losów polskich patriotów po 44 roku. Do tej pory nikt nie wpadł na pomysł upamiętnienia tego okresu w ten właśnie sposób - to byłoby pierwsze takie muzeum w Polsce. Poza tym, umiejscowienie muzeum poświęconego tej tematyce w Ostrołęce jest uzasadnione historycznie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że na Kurpiach podziemie antykomunistyczne działało wyjątkowo prężnie - dodaje Czartoryski.

Prace nad projektem trwają już od kilku miesięcy. Wytypowano nawet miejsce, w którym muzeum antykomunistycznego podziemia zbrojnego miałoby swoją siedzibę.

- Wspólnie z prezydentem staramy się o pozyskanie na ten cel obiektu, który pozostał po 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach (w budynku tym do niedawna swoją siedzibę miał sanepid - przyp. red.) - zdradza parlamentarzysta.

Powstanie muzeum było także konsultowane ze środowiskiem kombatantów oraz z historykami, którzy zajmują się tą tematyką. Swoje zainteresowanie pomysłem wyrazili m.in. Mirosław Piotrowski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Pojawienie się w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych spowoduje, że miasto stanie się istotnym ośrodkiem na mapie kultury. Będzie to miejsce wycieczek turystycznych z kraju i zagranicy. Miasta oraz regiony prześcigają się w zapewnianiu turystom różnego rodzaju atrakcji. My chcemy postawić na kulturę, która niesie za sobą mnóstwo edukacji. Z jednej strony żołnierzom należy się upamiętnienie historyczne, a z drugiej Ostrołęka na tym zyska - przekonuje Czartoryski.


A. Wilga

Muzeum mieściłoby się w tym właśnie budynku (fot. eOstroleka.pl)Muzeum mieściłoby się w tym właśnie budynku (fot. eOstroleka.pl)
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×