eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęccy radni w obronie Telewizji Trwam

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
Na zdjęciu: Jerzy Grabowski (po lewej) i Ryszard Żukowski (fot. eOstroleka.pl) Na zdjęciu: Jerzy Grabowski (po lewej) i Ryszard Żukowski (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Podczas XX Sesji Rady Miasta, która odbędzie się 2 lutego, radni glosować będą nad projektem uchwały wystąpienia z apelem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Pod projektem podpisali się radni: Ryszard Żukowski, Norbert Dawidczyk,Irena Nosek, Ewa Żebrowska Rosak, Jerzy Grabowski i Magdalena Jaworowska. W projekcie czytamy m.in.: "Odbiorcy Radia Maryja i Telewizji Trwam, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, mają konstytucyjne prawo do własnych, katolickich mediów w imię zasady równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej."

Poniżej załącznik do uchwały:

STANOWISKO RADY MIASTA OSTROŁĘKI W SPRAWIE PRZYZNANIA TELEWIZJI TRWAM MIEJSCA NA MULTIPLEKSIE CYFROWYM

Szanowni Państwo!
Rada Miasta Ostrołęki zwraca się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przyznania Telewizji TRWAM miejsca na multipleksie cyfrowym do emisji naziemnej. Dotychczasowe działania KRRiT w tym względzie uważamy za sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej:

1. z art. 1, który stwierdza: "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli".
0. z art. 31 u. 1: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".

Odbiorcy Radia Maryja i Telewizji Trwam, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mają konstytucyjne prawo do własnych, katolickich mediów w imię zasady równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomniała, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi chronione na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Decyzja KRRiT wywołała protesty wielu środowisk katolickich (i nie tylko): - setki tysięcy protestów wysyłanych do KRRiT oraz Radia Maryja, - zastrzeżenia zgłosiła m.in.:

- Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
- Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich,
- Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu,
- Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy,
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność",
- Krajowy Instytut Akcji Katolickiej,
- posłowie z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Rady Miasta w Lublinie, w Łapach, przygotowują się inne miasta,
- Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apelowała o zmianę stanowiska KRRiT w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji TRWAM miejsca na cyfrowym multipleksie: „Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa tym bardziej, że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych. Ufamy, że TV Trwam - nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową - zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce."

- „działania KRRiT dyskryminują katolików i mają charakter odwetu za odważne i bezkompromisowe głoszenie Ewangelii oraz za krytykowanie władzy" - czytamy w oświadczeniu Instytutu Globalizacji.
Multipleks jest dobrem narodowym, gdzie w imię demokracji i pluralizmu powinien znaleźć się również głos katolików, a takim jest jedyna o zasięgu krajowym katolicka Telewizja TRWAM.

Warto dodać, że Telewizja TRWAM jest oglądana przez tysiące mieszkańców naszego miasta (obecnie musimy płacić), dla których jest źródłem informacji religijnych, społecznych i wiadomości o aktualnych wydarzeniach w kraju i na świecie; przekazuje informacje o tym, czym żyją diecezje, parafie. Telewizja TRWAM jako jedyna stacja w Polsce relacjonuje pielgrzymki Papieża Benedykta XVI i transmitowała ostatni Światowy Dzień Młodzieży w Hiszpanii.

Wielu ostrołęczan jest przekonanych, że KRRiT zastosowała wobec Telewizji Trwam niesprawiedliwe i dyskryminujące kryteria przy podejmowaniu negatywnej decyzji w sprawie przyznania transpondera.

Polacy na całym świecie noszą wielką wdzięczność w sercach za to, że dzięki tym mediom mogą pogłębiać swoją wiarę i łączyć się z Ojczyzną.

W imię poszanowania demokracji, domagamy się przyznania miejsca na multipleksie dla Telewizji TRWAM, jak również umożliwienia swobodnej realizacji misji ewangelizacyjnej poprzez media, do której zachęcał nas m.in. błogosławiony Jan Paweł II, a teraz czyni to Ojciec Święty Benedykt XVI.

Telewizja TRWAM ma takie samo prawo do miejsca na multipleksie, jak i inne stacje. Fundacja Lux Veritatis (prowadząca TV TRWAM) jest w świetnej kondycji finansowej, co świadczy o społecznym uznaniu dla Telewizji TRWAM.


TRANSMISJA Z SESJI RADY MIASTA: 2 LUTEGO, GODZ. 10 W SERWISIE EOSTROLEKA.PL

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×