eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcka onkologia w dobie pandemii koronawirusa. Więcej pacjentów, większy rygor sanitarny i praca na podwyższonych obrotach

REKLAMA
zdjecie 9327
zdjecie 9327
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jak w okresie pandemii koronawirusa funkcjonuje poradnia i oddział onkologiczny w ostrołęckim szpitalu? Placówka obsługująca na co dzień „swój” teren dodatkowo przejęła obecnie pacjentów m.in. ze szpitala w Łomży, przekształconego w jednoimienną placówkę zakaźną.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, jest obecnie jedną z placówek na Mazowszu, w której udzielana jest pomoc osobom chorym na COVID-19. Na szpitalny oddział zakaźny trafiają pacjenci z koronawirusem zarówno z powiatu ostrołęckiego jak i ościennych powiatów a także – podobnie jak to było w ubiegłym tygodniu – pacjenci z innych mazowieckich szpitali.

Jednak mimo pandemii koronawirusa placówka pozostała szpitalem specjalistycznym z licznymi poradniami i oddziałami, które niezmiennie świadczą pomoc mieszkańcom Ostrołęki i regionu. Zagrożenie, jakie dla pacjentów i personelu stwarza koronawirus wymusiło na dyrekcji szpitala podjęcie dodatkowych działań i wprowadzenie rozwiązań, które w maksymalnym stopniu zredukują ryzyko transmisji choroby na teren placówki.

Oprócz całkowitego zakazu odwiedzin, odwołania zaplanowanych wcześniej zabiegów (w sytuacjach nie zagrażających życiu i pogorszeniu stanu zdrowia) czy ograniczeniu funkcjonowania poradni, dyrekcja wprowadziła też szereg innych rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo personelowi i pacjentom.

Jednym z oddziałów, który niemalże z dnia na dzień musiał przeorganizować swoją pracę był oddział oraz poradnia onkologiczna.

Jak ostrołęccy onkolodzy i personel oddziału oraz poradni radzi sobie w tym niełatwym okresie?

W czasach pandemii Covid-19 kontynuacja leczenia pacjentów onkologicznych stała się dużym wyzwaniem. Stosowane leczenie chemioterapią obniża odporność, co przy obecności często wielu chorób towarzyszących stanowi dodatkowe zagrożenie życia i zdrowia w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

- Należy pamiętać, że choroby nowotworowe często dotykają ludzi powyżej 50 roku życia, co stanowi czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji. Z drugiej strony pozostawienie chorych bez leczenia przyczynowego może stanowić zagrożenie utraty zdrowia lub życia. W związku z tym Ośrodek Onkologiczny dołożył wszelkich starań, żeby bezpiecznie kontynuować leczenie onkologiczne

– mówi Agnieszka Domurad, lekarz kierujący Ośrodkiem Onkologicznym w MSS w Ostrołęce.

Oddział i poradnia onkologiczna zostały przeniesione w miejsce odległe od głównych ciągów komunikacyjnych z odrębnym wejściem dostępnym tylko dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Aby ograniczyć kontakt pacjentów Oddziału Onkologii z innymi pacjentami, Izba Przyjęć Oddziału Onkologicznego, punkt pobrań krwi został przeniesiony w to samo miejsce i służy wyłącznie pacjentom Ośrodka.

Na wejściu każdemu wykonywany jest pomiar temperatury i udostępnione są środki dezynfekujące do rąk. Pacjenci, którzy nie wymagają podania chemioterapii konsultowani są telefonicznie lub są umawiani po zakończeniu przyjęć pacjentów poddawanych terapii.


- Praca onkologa klinicznego zakłada ścisłą współpracę z innymi jednostkami funkcjonującymi w szpitalu. Działalność tych jednostek została także dostosowana do nowych warunków, np. Zakład Radiologii pomimo znacznego ograniczenia działalności, wykonuje część badań obrazowych dla pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego. W Oddziale Chirurgii Onkologicznej nadal wykonywane jest część zabiegów koniecznych do właściwego przebiegu leczenia

– wyjaśnia dr Domurad.

Ośrodek Onkologiczny zmienił też organizację pracy personelu - pracownicy Ośrodka nie udzielają świadczeń w innych strukturach szpitala, co zmniejsza ryzyko transmisji ewentualnej infekcji.

- W związku z przekształceniem Szpitala w Łomży na szpital zakaźny jednoimienny i przejęcie większości pacjentów onkologicznych dotychczas tam leczonych, zwiększyła się pula chorych leczonych w naszym Oddziale. Dodatkowo zamknięcie nałożyło nowe obowiązki na pracowników MSS w Ostrołęce. Mając na uwadze dobro naszych obecnych i przyszłych pacjentów podkreślamy, że rejestracja do Poradni Onkologicznej odbywa się wyłącznie drogą telefoniczną ( tel: 029 7651304). W związku z nową dla wszystkich sytuacją, zwracamy się z prośbą o wyrozumiałość i współpracę z pracownikami Ośrodka Onkologicznego

– mówi dr Domurad.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce jest jedną z placówek, którą w lutym, jeszcze przed ogólnoświatową pandemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia wskazało, jako placówka świadcząca pomoc osobom zarażonym SARS-CoV-2. W marcu wojewoda mazowiecki zobligował dyrekcję szpitala do zabezpieczenia miejsc w szpitalu i dodatkowych respiratorów służących jako zabezpieczenie w walce z koronawirusem. Łącznie zabezpieczono na ten cel 260 łóżek.

Warto podkreślić, że ostrołęcki szpital nie jest jednoimienna placówką zakaźną. Najbliższy tego typu szpital znajduje się obecnie w Łomży.

Tekst powstał przy współpracy z dr Agnieszką Domurad, kierownikiem Ośrodka Onkologicznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×