2016-05-08T09:58:49+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki SSOK nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016

REKLAMA
zdjecie 142
fot.OTBSfot.OTBS
REKLAMA

Stacja segregacji odpadów komunalnych miasta Ostrołęki i gmin powiatu ostrołęckiego została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016.

Plebiscyt Top Inwestycje Komunalne 2016 organizuje PortalSamorządowy.pl. Wybrana przez internautów najlepsza inwestycja otrzyma nagrodę specjalną. Jedną z nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu jest Samorządowa Stacja Segregacji Odpadów Komunalnych dla Miasta Ostrołęki i gmin powiatu ostrołęckiego.

Instalacja wybudowana została nakładem ponad 43 milionów złotych i wsparta została niebagatelną dotacją z EFRR w wysokości ponad 20,3 miliona złotych. SSOK oficjalnie otwarty został w marcu 2016 roku. SSOK zajmuje łącznie powierzchnię 3,72 ha. Na tym obszarze zbudowano m.in.: halę technologiczną sortowni, budynek administracyjno-socjalny, boksy magazynowe surowców wtórnych, boksy magazynowe z punktem demontażu odpadów wielkogabarytowych, halę technologiczną kompostowni, zbiornik odcieków, biofiltr.

Zastosowana technologia segregacji odpadów komunalnych w oparciu o proces dwustopniowy składający się segregacji mechanicznej i segregacji ręcznej, jest technologią nowoczesną. Zastosowany na stacji segregacji odpadów układ technologiczny jest autorskim rozwiązaniem projektantów i charakteryzuje się dużą elastycznością rozwiązań. Pozwala to na realizowanie różnych funkcji przy użyciu tego samego zestawu urządzeń.

Inwestycja wpłynie na polepszenie i wyrównanie komfortu życia mieszkańców Ostrołęki i gmin powiatu ostrołęckiego objętych zasięgiem oddziaływania stacji.

Do sortowni dostarczane są odpady zmieszane oraz odpady surowcowe, które zostały wysegregowane u źródła, tj. pochodzą z selektywnej zbiórki prowadzonej na terenie miasta i okolicznych gmin. Zakład będzie zdolny przetworzyć ok. 60 tys. ton odpadów rocznie w dwuzmianowym systemie pracy. Z tego niewielki procent ma trafić na składowisko.  Wybudowana instalacja rozwiązuje narastające problemy z zagospodarowaniem i utylizacją odpadów komunalnych. Rozwiązuje kompleksowo system segregacji odpadów, składowania i utylizacji odpadów oraz edukację lokalnej społeczności w zakresie segregacji odpadów.

Zasięg oddziaływania przedmiotowego inwestycji określa się jako ponadlokalny, ponieważ będzie realizowany na terenie co najmniej dwóch powiatów (powiat grodzki Miasto Ostrołęka oraz powiat ostrołęcki ziemski). Stworzenie punktu odbioru surowców wtórnych przyczyni się też pośrednio do wzrostu gospodarczego w regionie województwa mazowieckiego.

Na SSOK głosować można na stronie organizatora plebiscytu pod adresem www.portalsamorzadowy.pl

Głosowanie trwa do 9 maja.


REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2  3 dk4 dk5
dk6  7  8  9 dk10  11 dk12
dk13  14  15 dk16  17  18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×