2016-10-08T20:01:13+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka aglomeracją? Jej powstanie zależy od miejskich radnych

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
3
0
7

W najbliższy poniedziałek miejscy radni zdecydują o powołaniu aglomeracji Ostrołęka. W jej skład, oprócz naszego miasta wejdą także ościenne gminy – Lelis, Rzekuń i Olszewo-Borki. Aglomeracja powstać musi do końca roku, inaczej Unia Europejska nałoży na Polskę sankcje karne.

Decyzja o powołaniu aglomeracji Ostrołęka zapadnie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w poniedziałek, 10 października. Projekt uchwały zakłada utworzenia aglomeracji skupiającej Ostrołękę i trzy sąsiednie gminy Olszewo-Borki, Lelis i Rzekuń. Łącznie aglomeracja liczyć będzie 23 miejscowości o zaludnieniu na poziomie ponad 83 tysiące mieszkańców.

Podczas poniedziałkowego, zwołanego w trybie nadzwyczajnym posiedzenia samorządu, radni zaopiniują wniosek o powołanie aglomeracji Ostrołęka. Pozytywną opinię wyrazić muszą także samorządy gmin Olszewo-Borki, Rzekunia i Lelisa. Jeśli aglomeracja nie powstanie do końca roku, Polsce grożą sankcje karne od Unii Europejskiej.

Gwoli ścisłości – chodzi tu o powołanie aglomeracji ściekowej. W myśl unijnych dyrektyw, obszaru na którym gęstość zaludnienia przekracza wyznaczoną masę krytyczną i na którym prowadzona ma być wspólna gospodarka ściekowa, budowana kanalizacja oraz systemy oczyszczania ścieków.

Utworzenie aglomeracji Ostrołęka stanowić będzie ułatwienie dla planowanych inwestycji przy rozbudowie kanalizacji ściekowych a także zapobiegnie sankcjom karnym, jakie w przypadku nieutworzenia aglomeracji nałożyłaby na Polskę Unia Europejska. To właśnie do jednego z unijnych departamentów konieczne jest dokonywanie sprawozdań z funkcjonowania takich aglomeracji ściekowych, sposobu oczyszczania ścieków i gospodarki ściekowej.

Projekt uchwały opiniującej powołanie aglomeracji Ostrołęka uzyskał już aprobatę komisji stałych Rady Miasta, a w najbliższy poniedziałek poznamy opinię całej rady.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×