zdjecie 4921
zdjecie 4921
2021-01-26T09:26:48+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka C zasilana gazem z Litwy? PKN Orlen i litewski minister energii potwierdzają

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
4
1
14

Elektrownia Ostrołęka C będzie zasilana gazem ziemnym z terminalu LNG Kłajpeda na Litwie. Wcześniej pojawiające się w tej sprawie informacje potwierdza litewski minister energii PKN Orlen, który po przejęciu Grupy Energa stał się inwestorem ostrołęckiej elektrowni.

 Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz, który pochodzić będzie nie, jak początkowo spekulowano – z Rosji, ale z litewskiej Kłajpedy.

 W grudniu 2020 roku Jarosław Dybowski, dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, mówił, podczas sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, że koncern planuje podłączenie nowego bloku Elektrowni C w Ostrołęce do gazociągu Polska-Litwa.

 - Nie planujemy podłączenia nowego bloku gazowego do Gazociągu Jamalskiego, a do GIPL (Gazociąg Polska – Litwa – przyp. red.). Mamy już potwierdzenie od Gaz-Systemu (operatora sieci przęsłowej gazu – przyp. red.), że jest to technicznie możliwe

 – mówił wtedy dyrektor Dybowski. 

Nowy blok gazowy ma mieć moc ok. 700-750 MW i powstać ma w okresie 3 – 4 lat. Informacje o pochodzeniu gazu dla ostrołęckiej elektrowni doprecyzował dyrektor Departamentu Nadzoru z Ministerstwa Aktywów Państwowych Marcin Izdebski. Mówił on wówczas, że gaz dla Ostrołęki popłynie z terminalu LNG na Litwie z FSRU w Kłajpedzie, a dalej do Polski gazociągami, czyli gazociągiem Polska – Litwa.

 Informacje te potwierdził również litewski minister energii Dainius Kreivys na jednym z ostatnich posiedzeń komisji litewskiego parlamentu.

 - Według planów elektrownia w Ostrołęce będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. To pozwoli na wykorzystanie jednej trzeciej jego możliwości

- powiedział litewski minister.

 Terminal LNG na Litwie działający od 2014 roku obniżył udział w rynku rosyjskiego Gazpromu na Litwie i Finlandii. Rosyjski Gazprom utracił w 2020 roku jedną trzecią udziału w fińskim rynku gazu po tym jak gaz z tego terminalu dociera także na fiński rynek. Przepustowość tego obiektu wynosi 4 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz za pośrednictwem nowego gazociągu Polska -Litwa będzie dostarczać PGNiG, za pośrednictwem zakontraktowanych dostaw LNG do litewskiego terminalu. W grudniu PKN Orlen podpisał umowy z PGNiG na współpracę przy budowie 750-megawatowej elektrowni gazowej do końca 2024 roku. PGNiG obejmie 49 procent udziałów w projekcie. PKN Orlen wydłużył wówczas umowę z PGNiG do 2027 roku, dotyczącą dostaw gazu zimnego dla tegoż koncernu – informuje BiznesAlert,pl

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
dk12  13  14  15  16 dk17 dk18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×