zdjecie 5794
zdjecie 5794
2011-12-15T15:34:54+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec Sikorskiego

REKLAMA
Minister Radosław Sikorski (fot. msz.gov.pl) Minister Radosław Sikorski (fot. msz.gov.pl)
REKLAMA
Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i złożyło do Marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Swoje czterostronicowe uzasadnienie politycy PiS rozpoczynają od zwrócenia uwagi na fakt, że premier Donald Tusk w swoim expose, które wygłosił przed Posłami, nie odniósł się w jakikolwiek sposób do kierunków prowadzonej w najbliższym czasie polityki zagranicznej, i tylko zdawkowo omówił kwestie dotyczące polityki europejskiej. Powinno to budzić zdziwienie i niepokoić, zwłaszcza wobec światowego kryzysu ekonomicznego, ze szczególnym natężeniem obserwowanego w strefie Euro, oraz w świetle faktu, że Polska sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Programowe wystąpienie jednego z najważniejszych przedstawicieli rządu RP, Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, zostało jednak wygłoszone. Nastąpiło to w szczególnym miejscu i formie - w Berlinie na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w wystąpieniu pod tytułem : „Polska i przyszłość Europy”. Jak potwierdził w dniu 1 grudnia 2011 r. rzecznik rządu, Minister Paweł Graś, miało ono charakter wystąpienia przedstawiciela polskich władz i było uzgodnione z premierem Donaldem Tuskiem. Minister Sikorski w obecności najważniejszych polityków niemieckich przedstawił tezy, z których wiele wpisuje się w priorytety niemieckiej polityki europejskiej.

Według Prawa i Sprawiedliwości Koncepcje przedstawiane przez ministra Radosława Sikorskiego prowadzą do bardzo zasadniczej zmiany charakteru Unii Europejskiej - ich realizacja byłaby znaczącym krokiem w kierunku wprowadzenia systemu federalistycznego.

Propozycje ministra Sikorskiego zrywają natomiast z dotychczasowym podejściem w Polsce do zasad funkcjonowania Unii. Liczyliśmy, że Unia będzie rozwijała się w kierunku wolności gospodarczej, solidarności i demokracji w procesie podejmowania decyzji. Propozycje ministra Sikorskiego sankcjonują projekty stworzenia scentralizowanej Unii hierarchicznej z dominującą rolą wielkich mocarstw, a szczególnie Niemiec. Apele ministra Sikorskiego do Niemiec o przewodzenie w Europie oraz propozycje stworzenia nowego centrum politycznego są zbieżne z propozycjami CDU, niemieckiej partii rządzącej, przyjętymi na zjeździe w Lipsku w dniach 14-15 listopada br.

Propozycje prowadzą do marginalizacji i wasalizacji Polski. Nie służą umacnianiu naszej suwerenności. Prowadzą do ograniczenia i redukcji instrumentów oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy kraju - czytamy w uzasadnieniu wniosku PiS.


[źródło: mypis.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×