zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
2019-10-03T11:34:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Podsumowanie projektu „Erasmus+” w ZSZ nr 1 [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. archiwum szkoły
REKLAMA
2
0
0

W ubiegły roku szkolnym 40 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego uczestniczyło w zagranicznych stażach zorganizowanych w ramach projektu „Erasmus+”. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności językowe i zawodowe w Portugalii i Grecji.

Wraz z końcem roku szkolnego 2018/2019 zakończył się realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce projekt pn. „ERASMUS + mobilność = wyższe kompetencje zawodowe, językowe i ogólne absolwentów ZSZ nr 1 w Ostrołęce”. Stanowił on cykl mobilności uczniów przygotowywanych przy współpracy z instytucjami przyjmującymi – Golden Sun Mobility Center w Grecji oraz Intercultural Association Mobility Friends w Portugalii.

Przedmiotem projektu była organizacja staży, łączących w sobie praktyczną naukę zawodu oraz nabywanie i podwyższanie kompetencji ogólnych, społecznych i językowych, dla 40 uczniów z kierunku kształcenia technik pojazdów samochodowych (dwie grupy odbywające staże w Grecji) oraz 20 uczniów z kierunku kształcenia technik elektryk (jedna grupa odbywająca staż w Portugalii). Każdej z trzech grup towarzyszyli nauczyciele pełniący funkcję opiekunów. Co ważne, wyjazdy uczniów poprzedzone zostały przygotowaniem językowym, przygotowaniem kulturowym oraz ich udziałem w warsztatach integracji i współpracy.

Odbyte przez uczniów staże miały na celu zdobycie przez nich odpowiedniej wiedzy praktycznej, a tym samym zwiększenie skuteczności procesu kształcenia, pogłębienie wiadomości nabytych w szkole oraz ukształtowanie umiejętności zawodowych na różnych stanowiskach pracy. Miały one również wykształcić umiejętność pracy i współdziałania w zespole, poczucie odpowiedzialności za jakość pracy, poszanowanie mienia i uczciwość. Staż zawodowy odbywany w innym kraju pozwolił uczniom na dokonanie analizy porównawczej, a także określenie mocnych i słabych stron obydwu systemów – polskiego i zagranicznego.

W ramach przeprowadzonych działań uczniowie mogli obserwować i uczestniczyć w pracach właściwych dla ich kierunków kształcenia w wyspecjalizowanych zakładach i serwisach. Organizacja pracy sprzyjała zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych. Uczniowie poznali stosowane za granicą nieco inne technologie oraz standardy organizacji zaopatrzenia, napraw i kontroli, a także zapoznali się z zasadami sporządzania dokumentacji technicznej i jej analizy. Zaangażowanie i włożony przez uczniów w pracę wysiłek zostały ocenione przez ich zakładowych opiekunów bardzo wysoko, gdyż wszyscy z nich otrzymali celujące i bardzo dobre oceny ze stażu.

Wyjazd na zagraniczny staż stanowił również doskonałą okazję do poznania historii, kultury i walorów turystycznych odwiedzanych krajów. W dniach wolnych od zajęć realizowany był bowiem bogaty program kulturowy. Uczniowie mieli możliwość między innymi rejsów statkami, zwiedzania greckich i portugalskich miast, a także tamtejszych zabytków, wizyty w olejarni oraz uczestnictwa w wieczorach greckich i portugalskich.

Jak wskazuje większość uczestników mobilności, wrócili oni do Polski z bagażem nowych doświadczeń zawodowych i niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Po zakończeniu stażów każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz dokument Europass-Mobilność.

Przedsięwzięcie realizowane było od 01.09.2017 r. do 31.08.2019 r. w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Źródło: ZSZ nr 1

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×