zdjecie 9271
zdjecie 9271
2021-02-04T11:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Potwierdziły się nasze informacje. Jest akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Ostrołęki!

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
30
8
196

Potwierdziły się informacje portalu eOstroleka.pl. Prokuratura Okręgowa w Łomży skierowała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi. Włodarz naszego miasta stanie przed sądem oskarżony o cztery przestępstwa związane z przetargami. W toku śledztwa nie przyznał się do winy.

11 stycznia informowaliśmy, że łomżyńska prokuratura jeszcze w styczniu skieruje akt oskarżenia w sprawie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Choć część wątków w śledztwie zostało umorzonych, to jednak materiał dowodowy zgromadzony w całej sprawie pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia. Do Sądu Rejonowego w Ostrołęce trafił on 29 stycznia.

Prokuratura zarzuca Łukaszowi Kulikowi popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizacji przetargów. Prezydent Ostrołęki nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Termin rozpoczęcia procesu nie został jeszcze wyznaczony.

Komunikat łomżyńskiej prokuratury:

W dniu 29 stycznia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Łomży skierowała do Sądu Rejonowego w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi K., któremu zarzucono popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów tj. czynów z art. 231 § 2 kk i art. 233 § 6 kk.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Łukasz K., pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Ostrołęka, w dniach 03 września 2019 roku, 25 września 2019 roku, 17 września 2019 roku oraz 08 listopada 2019 roku, w Ostrołęce, w związku z czynnościami w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w zakresie inwestycji „ Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce”, „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce” oraz inwestycji „Wymiany chodnika i nawierzchni ulicy Olimpijskiej w Ostrołęce”, gdzie jako kierownik zamawiającego, złożył oświadczenia, iż nie podlega wyłączeniu w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych, albowiem nie pozostawał przed upływem trzech lat od wszczęcia przedmiotowych postępowań w stosunku zlecenia z wykonawcą ubiegającym się o udzielenie zamówienia, podczas gdy faktycznie w dniu 10 grudnia 2018 roku zawarł w imieniu Miasta Ostrołęka z ubiegającym się o udzielenie zamówień Markiem T., umowę zlecenia na wykonanie czynności polegających na weryfikacji dokumentacji znajdującej się w Wydziale Inwestycji Miejskich, Wydziale Dróg, Wydziale Finansów, Budżetu, Podatków i Opłat, a także wiedząc, iż Marek T. będąc prawomocnie skazany z art. 286 § 1 k.k. podlega wykluczeniu z przetargów, zaniechał działań zmierzających do weryfikacji karalności Marka T. i wykluczenia go z przetargów, po czym w dniach 12 września 2019 roku oraz 15 października 2019 roku zawarł jako Prezydent Miasta Ostrołęka umowę Markiem T. jako wykonawcą, na mocy której zlecił wykonawcy działającemu jako właściciel firmy TYSZMARK-POL MPBO wykonanie robót budowalnych w zakresie zadań inwestycyjnych „Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce” oraz „Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce – etap II część 2”. W przypadku dwóch pozostałych inwestycji do zawarcia umów nie doszło z uwagi na odrzucenie oferty Marka T. oraz unieważnienie jednego z postępowań przetargowych. 

Ustalono także, iż Łukasz K. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę Marka T. oraz na szkodę interesu publicznego , wyrażającego się w konieczności zapewnienia wiarygodności dokumentów w obrocie prawnym oraz zagwarantowaniu równych pozycji uczestnikom przetargów publicznych.

Łukasz K. w toku prowadzonego śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień. Zarzucane oskarżonemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec oskarżonego w toku śledztwa stosowane były środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20.000 złotych oraz zakazu wykonywania czynności służbowych związanych z organizacją i przeprowadzaniem postępowań o udzielenie zamówień publicznych na rzecz miasta Ostrołęka.


Przypomnijmy, że w grudniu 2020 r. prawomocnie skazany za zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym został wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski. Stracił swoje stanowisko, po czym zatrudniony został w miejskiej spółce OTBS.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×