2017-10-04T11:44:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Powstanie nowa miejska spółka? Zobacz za co będzie odpowiedzialna

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
fot. OTBSfot. OTBS
REKLAMA
10
4
16

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski chce utworzyć nową spółkę miejską. Na ten cel samorząd przeznaczy z budżetu 3 miliony złotych. Decyzja w tej sprawie zapadnie podczas zwołanej na jutro nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Czym miałaby się zajmować nowa spółka?

W czwartek, 5 października odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Pod obrady trafią m.in. dwa istotne punkty. Jeden z nich dotyczy wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej, drugi zaś powołania nowej spółki miejskiej.

Jak czytamy w projekcie uchwały oraz uzasadnieniu do niej, nowa spółka powołana zostałaby pod nazwą Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne. Byłaby to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. OPK odpowiadałoby za gospodarkę odpadami komunalnymi, odbiór śmieci od mieszkańców, utrzymanie porządku na terenie miasta oraz pozyskiwanie środków na budowę i rozbudowę składowiska śmieci  a także innych obiektów unieszkodliwiania odpadów.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski chce na ten cel przeznaczyć 3 miliony złotych z budżetu miasta.

„W ostatnich latach samorząd Miasta Ostrołęki zrealizował z pomocą środków unijnych dużą inwestycję „Stacja segregacji Odpadów Komunalnych”. Powstały nowoczesne obiekty przyjazne środowisku i realizujące istotne zadania wspólnoty samorządowej. Do zadań gminy należy cała gospodarka odpadami. Od początku roku bieżącego przepisy prawa pozwalają również na podjęcie ze strony spółki gminnej odpowiedzialności za odbiór odpadów komunalnych. Przejęcie tego zadania byłoby działaniem komplementarnym wobec wcześniejszych wysiłków związanych z budową „Stacji Segregacji” . Taka spójność działań zabezpieczy mieszkańców przez wzrostami cen za odbiór odpadów, a samorządowi umożliwi pełną kontrolę nad prawidłowością procesu gospodarki odpadami. Powyższe przesłanki wskazują na celowość utworzenia spółki miejskiej dla realizowania zadań o charakterze użyteczności publicznej wynikających z przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach. Skutki finansowe podjęcia uchwały stanowi konieczność zabezpieczenia środków na kapitał zakładowy spółki. Środki te nie przekroczą kwoty 3 milionów złotych.” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Zgodę na powołanie spółki OPK wyrazić muszą miejscy radni. Ostateczna decyzja już jutro podczas nadzwyczajnej sesji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×