2015-08-08T23:35:47+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą

REKLAMA
Fot. M. Śmiarowski / KPRM
REKLAMA

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą: Chcę przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę. Nie można nad tym zjawiskiem przejść obojętnie

Premier Ewa Kopacz zwołała w sobotę naradę poświęconą skutkom suszy. „Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc rolnikom” – podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Raciążu (woj. mazowieckie).

Pomoc trzeba kierować racjonalnie do tych, którzy jej potrzebują – powiedziała. Premier Kopacz odwiedziła także w sobotę gospodarstwo rolne w pobliskim Sierakowie.

Szefowa rządu powiedziała, że część rolników nie zgłasza swoich strat, bo liczą, że ze strony państwa padnie tylko i wyłącznie oferta niskooprocentowanych kredytów. Chcę, żeby ta oferta była zdecydowanie szersza. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć im funkcjonowanie na przyszłe lata – podkreśliła. Chodzi m.in. o zakup nasion.

Żeby przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę muszą być oszacowane straty. Wtedy postawię sprawę na Radzie Ministrów – zaznaczyła. Ostatnie komisje szacujące straty w wyniku suszy mają zakończyć prace na przełomie sierpnia i września.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że na spotkaniu ustalono także m.in konieczność uwzględnienia w formularzach dla rolników strat dotyczących hodowli zwierzęcej.

Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują szereg niekorzystnych zjawisk m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła również uwagę, że susza wpływa także na energetykę. Podkreśliła, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone tej kwestii.

W sobotnim spotkaniu w Raciążu udział wzięli m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, przedstawiciele służb oraz wojewodowie z woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego, w których skutki wysokich temperatur są szczególnie dotkliwe.

Źródło: premier.gov.pl
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6