eOstroleka.pl
Polska,

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą

REKLAMA
zdjecie 8155
Fot. M. Śmiarowski / KPRMFot. M. Śmiarowski / KPRM
REKLAMA
zdjecie 8155

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą: Chcę przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę. Nie można nad tym zjawiskiem przejść obojętnie

Premier Ewa Kopacz zwołała w sobotę naradę poświęconą skutkom suszy. „Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc rolnikom” – podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Raciążu (woj. mazowieckie).

Pomoc trzeba kierować racjonalnie do tych, którzy jej potrzebują – powiedziała. Premier Kopacz odwiedziła także w sobotę gospodarstwo rolne w pobliskim Sierakowie.

Szefowa rządu powiedziała, że część rolników nie zgłasza swoich strat, bo liczą, że ze strony państwa padnie tylko i wyłącznie oferta niskooprocentowanych kredytów. Chcę, żeby ta oferta była zdecydowanie szersza. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć im funkcjonowanie na przyszłe lata – podkreśliła. Chodzi m.in. o zakup nasion.

Żeby przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę muszą być oszacowane straty. Wtedy postawię sprawę na Radzie Ministrów – zaznaczyła. Ostatnie komisje szacujące straty w wyniku suszy mają zakończyć prace na przełomie sierpnia i września.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że na spotkaniu ustalono także m.in konieczność uwzględnienia w formularzach dla rolników strat dotyczących hodowli zwierzęcej.

Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują szereg niekorzystnych zjawisk m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła również uwagę, że susza wpływa także na energetykę. Podkreśliła, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone tej kwestii.

W sobotnim spotkaniu w Raciążu udział wzięli m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, przedstawiciele służb oraz wojewodowie z woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego, w których skutki wysokich temperatur są szczególnie dotkliwe.

Źródło: premier.gov.pl
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×