2015-08-08T23:35:47+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą

REKLAMA
zdjecie 9145
Fot. M. Śmiarowski / KPRMFot. M. Śmiarowski / KPRM
REKLAMA
zdjecie 9145

Premier Kopacz na terenach dotkniętych suszą: Chcę przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę. Nie można nad tym zjawiskiem przejść obojętnie

Premier Ewa Kopacz zwołała w sobotę naradę poświęconą skutkom suszy. „Rozmawialiśmy o tym jak można pomóc rolnikom” – podkreśliła szefowa rządu po spotkaniu w Raciążu (woj. mazowieckie).

Pomoc trzeba kierować racjonalnie do tych, którzy jej potrzebują – powiedziała. Premier Kopacz odwiedziła także w sobotę gospodarstwo rolne w pobliskim Sierakowie.

Szefowa rządu powiedziała, że część rolników nie zgłasza swoich strat, bo liczą, że ze strony państwa padnie tylko i wyłącznie oferta niskooprocentowanych kredytów. Chcę, żeby ta oferta była zdecydowanie szersza. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć im funkcjonowanie na przyszłe lata – podkreśliła. Chodzi m.in. o zakup nasion.

Żeby przedstawić rolnikom wiarygodną ofertę muszą być oszacowane straty. Wtedy postawię sprawę na Radzie Ministrów – zaznaczyła. Ostatnie komisje szacujące straty w wyniku suszy mają zakończyć prace na przełomie sierpnia i września.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że na spotkaniu ustalono także m.in konieczność uwzględnienia w formularzach dla rolników strat dotyczących hodowli zwierzęcej.

Szefowa rządu podkreśliła, że wysokie temperatury, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują szereg niekorzystnych zjawisk m.in. zagrożenie suszą, deficyt wody w poszczególnych rejonach Polski oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. Zwróciła również uwagę, że susza wpływa także na energetykę. Podkreśliła, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone tej kwestii.

W sobotnim spotkaniu w Raciążu udział wzięli m.in. minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, przedstawiciele służb oraz wojewodowie z woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego, w których skutki wysokich temperatur są szczególnie dotkliwe.

Źródło: premier.gov.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×