eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Protest w Ostrołęce. W obronie wolności: sądów, mediów, ludzi... [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
REKLAMA
zdjecie 8733

W środę 18 sierpnia w Ostrołęce odbyła się demonstracja pod hasłem "Wolne Sądy, Wolne Media, Wolne Szkoły, Wolni Ludzie". Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na protest, opowiedzieli się za szeroko pojętą wolnością i manifestowali sprzeciw wobec działań obecnej władzy w kraju.

Protest rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce. To tam każdego 18. dnia miesiąca protestują sędziowie. Dziś towarzyszyło im wielu mieszkańców miasta.

- Spotykamy się po raz kolejny, jest to kolejna miesięcznica, ale inna... Inna, bo jest nam coraz bardziej smutno, jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani i przygnębieni - powiedział sędzia Ryszard Warda. - Myślimy, że każdy szanuje prawo, a mamy władzę, która tego prawa nie szanuje.  

Zgromadzeni przeszli ulicami Ostrołęki pod scenę przy Kupcu, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości. Tam była możliwość przemawiania przez innych uczestników demonstracji.

- Jestem zrozpaczony, zdruzgotany, że musimy się spotykać w taki sposób. To znaczy w obronie naszych podstawowych praw, swobód i wolności - w kraju europejskim, w środku Europy (...) Musimy bić się z własną władzą o podstawowe wolności, jak wolne sądy i wolne media. Jest to przerażające i smutne - mówił Bartosz Truszkowski, przewodniczący Nowoczesnej w Ostrołęce.

Dalej wypowiadali się m.in. Aleksandra Nowak z Punktu Informacji Europejskiej w Ostrołęce, Bożena Jeruzalska - nauczycielka, działacz społeczny Stanisław Giżycki, a także samorządowcy - ostrołęccy radni: Stanisław Szatanek, Paweł Niewiadomski czy Mariusz Popielarz.

- Powinniśmy wyrażać w różnych formach sprzeciw, co władza robi, ograniczając wolność, swobody obywatelskie, niezawisłość sędziowską. My, jako samorządowcy miasta Ostrołęki, radni, 13 sierpnia podjęliśmy uchwałę w sprawie wolności mediów, wyrażającą poparcie dla wolnych mediów i sprzeciw dla tego, co robi obecna władza - mówił ostatni z wymienionych, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w naszym mieście, dodając:

Oni Prawo i Sprawiedliwość mają tylko w nazwie. Ich prawo i sprawiedliwość uwiera, uwiera ich także wolność - jak kamień w bucie!

Popielarz wskazał również, że ludzie obecni dziś na szczytach władzy "wiedzą, że jak stracą władzę, to stracą i wolność". - Muszą czuć sprzeciw obywateli dla tego co robią. Nie przestajmy w tym marszu o wolność - podkreślił.

Licznej grupie demonstrujących towarzyszyła muzyka o tematyce wolnościowej. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty dotyczące wolnych sądów czy wolnych mediów (szczególnie dotyczące telewizji TVN).

Zapis naszej transmisji na żywo z wydarzenia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×