zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
2017-10-18T10:29:23+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Przewodniczący Rady Miasta na konferencji o prawie lokalnym w Senacie RP

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
37
0
0

W poniedziałek 16 października odbyła się w Senacie RP konferencja na temat „Istota i zakres przedmiotowy aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego”. Ostrołęcki samorząd reprezentował przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski.

Podczas konferencji przedstawiono i omówiono szereg teoretycznoprawnych zagadnień odnoszących się do aktów prawa miejscowego jako podstawowych źródeł powszechnie obowiązującego prawa. Naukowcy i praktycy dyskutowali także o takich kwestiach, jak rodzaje i cechy aktów prawa miejscowego, formy komunikacji społecznej w procesie ich stanowienia czy zasady techniki prawodawczej odnośnie do sporządzania projektów aktów prawa miejscowego.

Jak wskazywano, problem stanowi przede wszystkim właściwa ocena, co jest prawem miejscowym, a co nim nie jest. Dlatego niezwykle potrzebne wydaje się uchwalenie ustawy o tworzeniu prawa, która byłaby drogowskazem do tworzenia aktów prawa miejscowego, napisanej prostym i jednoznacznym językiem. Jak zwracali uwagę samorządowcy, konieczne jest również uproszczenie języka aktów prawa miejscowego, by władze samorządowe mogły sobie radzić z ich stosowaniem. Kolejny wniosek płynący z konferencji dotyczył potrzeby eliminacji przepisu, który powoduje obowiązywanie 2 porządków prawnych na terenie połączonych gmin.

Obowiązująca obecnie ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że akty prawa miejscowego ustanowione przez organy gmin przed ich połączeniem, stają się aktami prawa miejscowego gminy powstałej w wyniku połączenia, obowiązującymi na obszarze działania organów, które je ustanowiły, do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego ustanowionych przez organ gminy powstałej w wyniku połączenia gmin, nie dłużej jednak niż przez 3 lata od dnia połączenia.

Organizatorem konferencji była Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie z SWPS Uniwersytetem Humanistyczno-społecznym oraz Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Tu można zapoznać się z tematyką konferencji oraz zapisem filmowym jej przebiegu.
Info www.senat.gov.pl,

foto Michał Józefaciuk i Jerzy Grabowski

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×