2017-10-18T10:29:23+02:00 eOstroleka.pl 10 0 15 10
Ostrołęka,

Przewodniczący Rady Miasta na konferencji o prawie lokalnym w Senacie RP

REKLAMA
REKLAMA
15
0
0
W poniedziałek 16 października odbyła się w Senacie RP konferencja na temat „Istota i zakres przedmiotowy aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego”. Ostrołęcki samorząd reprezentował przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski.

Podczas konferencji przedstawiono i omówiono szereg teoretycznoprawnych zagadnień odnoszących się do aktów prawa miejscowego jako podstawowych źródeł powszechnie obowiązującego prawa. Naukowcy i praktycy dyskutowali także o takich kwestiach, jak rodzaje i cechy aktów prawa miejscowego, formy komunikacji społecznej w procesie ich stanowienia czy zasady techniki prawodawczej odnośnie do sporządzania projektów aktów prawa miejscowego.

Jak wskazywano, problem stanowi przede wszystkim właściwa ocena, co jest prawem miejscowym, a co nim nie jest. Dlatego niezwykle potrzebne wydaje się uchwalenie ustawy o tworzeniu prawa, która byłaby drogowskazem do tworzenia aktów prawa miejscowego, napisanej prostym i jednoznacznym językiem. Jak zwracali uwagę samorządowcy, konieczne jest również uproszczenie języka aktów prawa miejscowego, by władze samorządowe mogły sobie radzić z ich stosowaniem. Kolejny wniosek płynący z konferencji dotyczył potrzeby eliminacji przepisu, który powoduje obowiązywanie 2 porządków prawnych na terenie połączonych gmin.

Obowiązująca obecnie ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że akty prawa miejscowego ustanowione przez organy gmin przed ich połączeniem, stają się aktami prawa miejscowego gminy powstałej w wyniku połączenia, obowiązującymi na obszarze działania organów, które je ustanowiły, do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego ustanowionych przez organ gminy powstałej w wyniku połączenia gmin, nie dłużej jednak niż przez 3 lata od dnia połączenia.

Organizatorem konferencji była Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie z SWPS Uniwersytetem Humanistyczno-społecznym oraz Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Tu można zapoznać się z tematyką konferencji oraz zapisem filmowym jej przebiegu.
Info www.senat.gov.pl,

foto Michał Józefaciuk i Jerzy Grabowski

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1