2014-01-15T11:04:58+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Rodziny ofiar żądają dostępu do akt śledztwa smoleńskiego

REKLAMA

Senator Beata Gosiewska zaapelowała do prokuratury o udostępnienie materiałów ze śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej rodzinom ofiar. Jak zauważa, prokuratura utrudnia zapoznawanie się rodzin z aktami poprzez zakaz ich kopiowania i sporządzania notatek.

- Konferencja związana jest z zapowiedziami dotyczącymi opublikowania całościowej opinii dotyczącej materiałów wybuchowych i wszystkich badań z tym związanych. Miało to trwać kilkanaście dni, ale do dzisiaj nie mamy realizacji tego wniosku. Prokuratura na piątek zaprasza na zapoznanie się z tymi materiałami mecenasa Piotra Pszczółkowskiego, przedstawiciela części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Dotychczasowy przebieg wydarzeń z tym związanych daje jednak pesymistyczne projekcje piątkowych wydarzeń – powiedział Antoni Macierewicz, który zwracał uwagę na bardzo długi czas zwlekania z realizacją wniosków składanych przez rodziny, mające status pokrzywdzonych w tej sprawie.

- Chciałam poinformować państwa, że opinia CLK dotycząca materiałów wybuchowych, która wpłynęła prawdopodobnie 27 grudnia, nie dotarła do nas. Wciąż wnioskujemy o dostęp do tej opinii. Mieli zapoznać się z nią prokuratorzy i trwa to aż do teraz. Nasz wniosek składany jest w imieniu wielu rodzin i dotyczy tego, żebyśmy my jako osoby pokrzywdzone mieli możliwość zapoznania się z tymi materiałami wcześniej, aby nie było jak do tej pory. Te informacje były przekazywane wcześniej publicznie, a potem dopiero my mogliśmy się ubiegać o zapoznanie się z tymi materiałami – powiedziała senator Beata Gosiewska, wdowa po wicepremierze Przemysławie Gosiewskim.

- Mamy nadzieję, że tym razem odbędzie się to w cywilizowany sposób. Mecenas Pszczółkowski dostał wiadomość, że ma wstawić się w piątek w prokuraturze. Mamy nadzieję, że wcześniej nie będzie jej konferencji prasowej – powiedziała Gosiewska zaznaczając, że w śledztwie nie dzieje się najlepiej. Żona Przemysława Gosiewskiego wciąż nie otrzymała wyników ekspertyzy próbek pobranych z ciała męża w trakcie ekshumacji.

- Chciałam też państwa poinformować, że z ostatniej wizyty w prokuraturze wyszłam w lekkim szoku. Prokuratorzy zabronili nam kopiowania dokumentacji – mówił Gosiewska. Jak tłumaczyła, prokuratorzy zasłaniali się przeciekami prasowymi. W tej sprawie prowadzone było śledztwo, które jednak nie wykazało źródła przecieków.

- Wielu mówi, że to śledztwo przebiega zgodnie ze sztuką, a moje odczucia są zupełnie inne. Prokurator zabroniła nam nawet sporządzać notatek z akt. Zmuszono nas do tego, abyśmy pisały wniosek o zgodę na sporządzanie notatek – kontynuowała Beata Gosiewska.

- Przy tak obszernym materiale nie jest możliwe ręczne przepisanie, ani zapamiętanie. Apelujemy do prokuratury i prosimy o możliwość otrzymania elektronicznych kopii akt. Dla nas jest to łamanie naszego elementarnego prawa do dostępu do akt – mówiła wdowa po Przemysławie Gosiewskim.

- Chcę tylko dodać, że jedyną instytucją, co do której mamy pewność, że udostępniała mediom akta jest sama prokuratura, która robiła to na rzecz prorządowych dziennikarzy – powiedział na zakończenie konferencji Antoni Macierewicz.

Źródło: mypis.pl
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń