zdjecie 7954
zdjecie 7954
zdjecie 7954
2013-10-08T21:22:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Solidarni2010: Sprzeciw wobec kampanii dyskredytującej niezależnych naukowców badających katastrofę smoleńską

REKLAMA
REKLAMA

Stowarzyszenie Solidarni2010 stanowczo sprzeciwia się medialnej kampanii dyskredytującej niezależnych naukowców badających katastrofę smoleńską, którą w ostatnim czasie zainicjowała „Gazeta Wyborcza”, publikując artykuł „Trzej zamachowcy” autorstwa Agnieszki Kublik.

W ślad za „GW” szereg dziennikarzy dołączyło do skandalicznej nagonki na wybitnych ekspertów, którzy pracują nad wyjaśnianiem przyczyn lotniczych katastrof na świecie. Przypominamy, że naukowcy, pełniący ważne funkcje na prestiżowych uniwersytetach oraz odgrywający prestiżową rolę w międzynarodowym środowisku naukowym, społecznie podjęli się trudu badania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, widząc jakim manipulacjom podlega oficjalnie śledztwo komisji rządowych – polskiej i rosyjskiej. Wszelkie oszczerstwa, kłamstwa, manipulacje oraz przemilczenia stosowane pod adresem ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154M są haniebne i nie mają na celu dobra Państwa Polskiego. Niezależność naukowców winna zostać uszanowana przez wszystkie ugrupowania polityczne. Wszelkie szkalujące przekazy medialne, próbujące podważyć wyniki badań grupy ekspertów, rozpatrujemy jako zamach na wolność słowa i niezależność świata nauki oraz przypomnienie całkiem nieodległych czasów stalinowskich.

Jednocześnie apelujemy do osób tworzących rządowy zespół zajmujący się katastrofą smoleńską, który kierowany jest przez Macieja Laska, o zaprzestanie unikania merytorycznej debaty z ekspertami z zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza. Wyrażamy swoje poparcie dla inicjatywy prezesa PAN prof. Michała Kleibera, który zaproponował zorganizowanie wspólnej konferencji ww. zespołów. Po blisko trzech i pół roku od momentu katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem czas wreszcie skonfrontować wyniki badań strony rządowej i niezależnych ekspertów, mających międzynarodowe uznanie. Ponadto pragniemy podkreślić, że nazwanie przez Macieja Laska na antenie Radia Zet wybitnych naukowców „amatorami” wskazuje na brak jakiegokolwiek zaznajomienia się z życiorysami tych osób i ewidentną złą wolę wypowiadających podobne opinie. Wyrażamy swoją solidarność z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie kryją oburzenia umorzeniem śledztwa dotyczącego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 roku. Dołączamy się do apelu części pełnomocników rodzin ofiar katastrofy, aby ujawnić dokumenty (wyłączając wrażliwe dane) ze śledztwa prowadzonego przez wojskową prokuraturę. Nie może być tak, że rodziny tych, którzy zginęli 10.04.2010 r. o ważnych dla nich sprawach związanych z wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej dowiadują się z mediów. Stowarzyszenie Solidarni2010 przypomina również o swoich postulatach, wśród których znajduje się m.in. powołanie międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy z 10.04.2010 r. Domagamy się od obecnego rządu natychmiastowego sprowadzenia do Polski wraku samolotu TU-154, który nadal znajduje się na terenie Federacji Rosyjskiej. Bez wraku samolotu oraz innych dowodów bezprawnie przetrzymywanych przez Federację Rosyjską (m.in. czarne skrzynki, telefony) nie jest możliwe dojście do prawdy na temat tragedii smoleńskiej.

Zarząd Stowarzyszenia Solidarni 2010
Ewa Stankiewicz
Jacek Kazimierski
Natalia Tarczyńska
Jadwiga Chmielowska
Grzegorz Kutermankiewicz

REKLAMA
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×