zdjecie 9344
zdjecie 9344
2021-03-10T14:31:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sąd Apelacyjny zajmie się głośną sprawą z gminy Łyse. Na ławie oskarżonych syn i mąż ofiary

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
0
0
6

W maju białostocki Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą dwóch mężczyzn, którzy zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce na kary 7 lat i 1 roku więzienia za znęcanie się, zadanie śmiertelnych obrażeń i upozorowanie samobójstwa przez powieszenie Krystyny K. z gminy Łyse. Dla jednego z oskarżonych ofiara była żoną, dla drugiego - matką. Według prokuratury, kara jest zbyt niska.

Szokująca zbrodnia...

Do śmierci Krystyny K. doszło 19 kwietnia 2019 roku w Dębach (gm. Łyse, pow. ostrołęcki). W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że przez wiele lat znęcano się nad kobietą, co spowodowało trzy próby samobójcze. Do eskalacji konfliktu rodzinnego miało dojść feralnego dnia.

Tego dnia mężczyźni brutalnie pobili pokrzywdzoną: kopali po głowie i innych częściach ciała oraz dusili. Następnie unieruchomili ją dociskając do podłoża i odgięli silnie kręgosłup szyjny do tyłu. Doprowadzili do złamania kręgosłupa szyjnego, krwawienia wewnętrznego, obrzęku mózgu, licznych obrażeń głowy. Biegły patomorfolog stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu Krystyny K. był wstrząs urazowy w następstwie złamania kręgosłupa szyjnego oraz obrzęk rdzenia kręgowego i obrzęk mózgu

- informowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Było to w marcu 2020 roku, kiedy to skierowano akt oskarżenia do sądu przeciwko Ryszardowi K. (mąż ofiary) i Mariuszowi K. (syn ofiary).

... i kara

20 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wyrok w tej sprawie. Sąd uznał Mariusza K. (syna zmarłej) za winnego znęcania fizycznego i psychicznego nad matką, jak również tego, że 19 kwietnia 2019 roku uderzał ją w głowę i kopał po całym ciele, a następnie odgiął jej kręgosłup szyjny do tyłu, co spowodowało szereg obrażeń. Sąd nie zdecydował się jednak na skazanie Mariusza K. za czyn z art. 148§1kk, czyli zabójstwo. Wymierzył mu bowiem karę za znęcanie się (art. 207§1kk) i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć człowieka (art. 156§3kk). Kara łączna to siedem lat pozbawienia wolności.

Drugim oskarżonym był Ryszard K., mąż ofiary. Sąd uznał go za winnego, że upozorował śmierć Krystyny K. poprzez powieszenie i w taki sposób zacierał ślady przestępstwa popełnionego przez swojego syna Mariusza K. Za to Ryszardowi K. wymierzono karę roku pozbawienia wolności, do tego doszła też kara 6 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad Krystyną K. od 2014 roku do kwietnia 2019 roku. Sąd połączył obie kary i wymierzył mu karę łączną jednego roku pozbawienia wolności. Tym samym Ryszard K. wyszedł już na wolność, gdyż na poczet kary zaliczono mu okres pozbawienia wolności w sprawie (tymczasowe aresztowanie) i dzięki temu karę uznano za wykonaną.

Wyrok jest nieprawomocny.

Apelacja

Wyrok, jaki zapadł przed ostrołęckim sądem, ujawnił portal eOstroleka.pl. Sprawa nabrała ogólnopolskiego rozgłosu i była pokazywana m.in. w głównym wydaniu informacyjnym jednej z największych polskich telewizji. Nie brakowało głosów, że kara 7 lat i roku więzienia w tym przypadku, w którym doszło do śmierci kobiety, jest zbyt niska. Tego samego zdania była ostrołęcka prokuratura, która zapowiedziała apelację w tej sprawie.

Jak się dowiedzieliśmy, sprawa wpłynęła już do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Rozprawę zaplanowano na 13 maja 2021 roku.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×