W sierpniu 2024 roku portal eOstrołęka jako pierwszy ujawnił niezwykle bulwersującą sprawę z naszego regionu. Marzena K. została zatrzymana po tym, jak - według ustaleń śledczych - niemal zagłodziła swojego 13-letniego, niepełnosprawnego syna Kacpra. Kobieta miała trzymać chłopca samego w wynajmowanym mieszkaniu przy ul. Kozłowskiego „Lasa" w Ostrołęce i jedynie sporadycznie go odwiedzać.
Kacper od urodzenia cierpi na poważne schorzenia, które sprawiają, że jest całkowicie zależny od opieki innych. Wymaga stałego karmienia, nawadniania oraz rehabilitacji - bez pomocy drugiego człowieka nie jest w stanie zaspokoić żadnej ze swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Zgodnie z ustaleniami Sądu Okręgowego w Ostrołęce, matka chłopca wynajęła mieszkanie i umieściła w nim syna - odizolowanego od otoczenia, bez dostępu do odpowiedniej ilości jedzenia i płynów, bez higieny, opieki medycznej oraz możliwości wezwania pomocy. Pomieszczenia były zaciemnione i zanieczyszczone, a chłopiec przebywał w nich samotnie zarówno w dzień, jak i w nocy.
Przez blisko pięć miesięcy matka miała pojawiać się w mieszkaniu nieregularnie, niekiedy nie przychodząc przez kilka dni z rzędu. W tym czasie - jak ustalili śledczy - skupiała się na osobistych relacjach i wyjazdach.
Trzynastolatek znajdował się w stanie skrajnego niedożywienia i odwodnienia. Utracił znaczną część masy ciała, ważył niespełna 10 kilogramów. Lekarze stwierdzili u niego cechy niewydolności serca, poważne zaburzenia elektrolitowe, głębokie wyniszczenie organizmu oraz rozległe odleżyny. Dziecko wykazywało minimalną aktywność ruchową, a jego stan określono jako bezpośrednio zagrażający życiu.
Wyrok pierwszej instancji
Sąd Okręgowy w Ostrołęce całokształt zachowania oskarżonej - jego długotrwałość, powtarzalność, systematyczność oraz skrajne lekceważenie elementarnych potrzeb życiowych całkowicie bezbronnego dziecka - ocenił jako działanie z zamiarem bezpośrednim i ze szczególnym okrucieństwem.
Marzenie K. przypisano usiłowanie zabójstwa, wypełniające jednocześnie znamiona spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wymierzono jej karę 25 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł też obowiązek zapłaty 100 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego chłopca. Od tego wyroku apelację wniósł obrońca oskarżonej.

Wyrok 25 lat więzienia dla Marzeny K. słuszny - twierdzi prokuratura. Obrona apeluje
Prokuratura nie złożyła apelacji w sprawie Marzeny K., która jest oskarżona o usiłowanie zabójstwa niepełnosprawnego syna, przetrzymywanego przez prawie 5 miesięcy w wynajętym mieszkaniu w Ostrołęce.…
Proces odwoławczy i nowa opinia biegłych
Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. W postępowaniu odwoławczym sąd zdecydował z urzędu, że konieczna jest nowa opinia sporządzona przez biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii - dotycząca poczytalności oskarżonej w okresie objętym zarzutami.

Tragedia 13-latka poruszyła wszystkich. Jego matka ponownie stanie przed sądem
W poniedziałek 20 kwietnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpatrzy apelację w jednej z najbardziej wstrząsających spraw kryminalnych ostatnich lat w regionie. Na ławie oskarżonych zasiada matka…
W ostatnim czasie sąd rozpoznawał wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące i go uwzględnił. Sąd ma już nową opinię biegłych, stąd nic nie stoi na przeszkodzie, by prawomocnie rozstrzygnąć tę sprawę. Jednak termin kolejnej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.


fot. eOstroleka.pl oraz Sąd Apelacyjny w Białymstoku



1
8
26