2016-11-04T20:16:28+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sławomir Broniarz o reformie edukacji w Klubie Obywatelskim [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
4
8
6

Sławomir Broniarz był gościem kolejnego spotkania w ostrołęckim Klubie Obywatelskim. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego podzielił się z uczestnikami spotkania refleksjami o planowanej reformie edukacji. Zmiany, nie rewolucje - tak według szefa ZNP powinna wyglądać reforma.

Spotkanie Klubu Obywatelskiego przyciągnęło kilkadziesiąt osób do biurowca przy Piłsudskiego w Ostrołęce. Prowadzący Mariusz Popielarz przedstawił gościa, który w ostatnim czasie dość często pojawia się w ogólnopolskich mediach. Sławomir Broniarz w Ostrołęce mówił, podobnie jak często w ostatnim czasie, o edukacji i planowanych reformach.

- Forsowana jest opcja, że szkoła ośmioletnia jest lepsza, a to wynika z faktu, że mamy fatalnych studentów. Nie słyszeliśmy żadnych merytorycznych uwag, z których wynika, że musimy likwidować gimnazja. Pani minister stwierdza, że wyższe uczelnie mają negatywne opinie o absolwentach szkół średnich. Skoro w tej ośmioletniej szkole mamy wykształcić lepszego ucznia, który będzie lepszym studentem, to nie oszukujmy się - nie wszystkie dzieci mają jednakowy zapał do edukacji czy intelekt. Na szkole znają się wszyscy i wszyscy mogą być u nas ministrami edukacji, ale na sukces dziecka nie składa się układ nauczyciel-dziecko, bo to nie jest krawiec, który z byle jakiego materiału zrobi fajny ciuch. Są dzieci utalentowane, które mogą wyjść z bagna i mieć sukces, tak samo jak są dzieci, które mają wszystko, ale nie skończą szkoły, bo mama się za nich nie będzie uczyć - stwierdził prezes Broniarz podczas spotkania w Ostrołęce.

Według Sławomira Broniarza, niski poziom studentów w naszym kraju nie wynika w głównej mierze z niskiego poziomu edukacji na niższych szczeblach, ale z powszechności studiów i ich poziomu w niektórych uczelniach. Dziś status studenta nie jest w żaden sposób elitarny, a tytuł magistra jest to osiągnięcia nawet przez średnio uzdolnionych uczniów.

- Kiedyś wszyscy zdawaliśmy egzaminy na studia, egzamin był sitem, który eliminował różne dziwne przypadki, a dziś ktoś zdaje maturę na 30 procent i jest przyjmowany do nieznanej wyższej szkoły, kończy ją tytułem magistra, idzie uczyć do szkoły i jest traktowany tak samo jak absolwent Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim. To jest patologia, tego od 1998 roku nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Problem polega na tym, że mamy 1,5 mln studentów, ale ilość nie przekłada się na jakość. W starym systemie kiedy było 400 tysięcy studentów taki człowiek by nigdy studentem nie został - stwierdza szef ZNP.

Jak, według prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz wieloletniego nauczyciela historii, powinna wyglądać reforma edukacji?

- Jeżeli jest potrzeba korekty to korekty róbmy, ale nie w pośpiechu, bo Finlandia robiła swoją edukację przez osiem kadencji rządu, czyli 30 lat, a my chcemy zrobić w osiem miesięcy. Jeżeli uważamy, że gimnazja się sprawdziły to nie likwidujmy tylko poprawiajmy elementy, bo studia nie mogą być jedynym wyznacznikiem funkcjonowania polskiego modelu edukacyjnego - kończy Broniarz.

Spotkanie ze Sławomirem Broniarzem odbyło się w piątek 4 listopada.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 08:41 05-11-2016,   -
Platforma i KO
odpowiedz   •   oceń :  
~buba , 12:24 05-11-2016,   -
ZNP nigdy nie stawało w obronie nauczycieli, stara komunistyczna organizacja
odpowiedz   •   oceń :  
~oli , 13:03 05-11-2016,   -
 Ten Pan ZAŻARCIE bronił przed laty wprowadzenia reformy i tworzenia gimnazjum  a teraz nie mając od 17 lat NIC WSPÓLNEGO ze szkołą chce się dać pokroić za gimnazja!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:47 05-11-2016,   -
Dobrze, że pan Gość nie odwracał się tyłem do pederasty.
A tak a'propo czy ujawniono zarobki pana Broniarza ?
Poza tym Karola chyba w odstawce, bo okresu raczej nie ma :)...
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc , 23:33 05-11-2016,   -
kiedyś bym powiedział,  że komuch ale dziś najgorsze komuchy to pisowcy
odpowiedz   •   oceń :  
~ha ha ha , 08:50 06-11-2016,   -
stare komuszki i trochę kończącego się PO. Zasłuchani w związkowca, który broni swego czerwonego malutkiego imperium. Jak widać niektóry przyszli bo musieli  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 448