2020-07-22T09:53:21+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Stacja meteorologiczna trafi do powiatu ostrołęckiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4270
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA
1
0
3

Powiat ostrołęcki otrzyma jedną z 17 stacji meteorologicznych wchodzących w skład systemu, który ma pomóc w ustaleniu skutków suszy rolniczej. Zakup sprzętu dofinansował samorząd województwa mazowieckiego. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci, w tym starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne. Małe opady bądź ich brak skutkują suszą i przyczyniają się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. Dzięki wsparciu samorządu na terenie całego województwa pojawią się nowe stacje meteorologiczne. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie.

W ramach tego konkursu dofinansujemy zakup 17 stacji meteorologicznych. Nadal w naszym regionie są jeszcze obszary, gdzie nie ma takich mierników. Dlatego planujemy ogłosić kolejny konkurs skierowany do samorządów gminnych leżących na terenie powiatów, na których nie znajduje się żadna stacja meteorologiczna. Aby móc precyzyjnie określić sytuację meteorologiczną na danym obszarze, zagęszczenie stacji powinno być jak największe. Rzetelna dokumentacja zjawisk pogodowych to ważny argument w rozmowach z ubezpieczycielami, a co za tym idzie większa szansa na odszkodowania za poniesione straty.

mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Poza suszą rolniczą obecność mierników może pomóc w dokumentowaniu występowania innych niekorzystnych dla upraw zjawisk, takich jak nawałnice czy przymrozki. Stacje meteorologiczne można doposażać w dodatkowe przyrządy pomiarowe, które pozwolą mieszkańcom na bieżąco śledzić warunki pogodowe panujące na terenie ich powiatu.

powiedziała Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

Fundusze dla powiatów na zakup i montaż stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych zostały przyznane w ramach autorskiego programu samorządu Mazowsza –  „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020”.

Powiat Ostrołęcki otrzyma 47 976,00 na  zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego, zlokalizowanego  w gminie Rzekuń.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×