2022-01-19T18:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NASZ NEWS

Strzelnica w Stepnie-Michałkach zamknięta! Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

REKLAMA
zdjecie 5050
REKLAMA
6
5
50

Wójt gminy Olszewo-Borki odmówiła zatwierdzenia regulaminu strzelnicy w Stepnie-Michałkach, zmieniając tym samym poprzednią decyzję wydaną w 2018 roku - dowiedział się portal eOstrołęka. Oznacza to, że - przynajmniej na razie - strzelnica musi być zamknięta. Czy na dłużej? To dopiero się okaże, bowiem sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W Stepnie-Michałkach jak na poligonie

W czerwcu 2019 roku portal eOstrołęka opisywał sprawę strzelnicy w Stepnie-Michałkach. O interwencję w tej sprawie zwrócili się do nas mieszkańcy, którzy żyją w strachu w związku z działalnością tego obiektu. W ocenie mieszkańców, dochodzi do niebezpiecznej sytuacji związanej z wydostawaniem się pocisków poza teren strzelnicy. Na dowód tego przekazano nam filmy pokazujące, jak niezbezpieczne może być mieszkanie w okolicach strzelnicy:

Policja wielokrotnie interweniowała na prośbę mieszkańców Stepny-Michałek. Byli oni bardzo zdeterminowani w walce o swoje bezpieczeństwo - pisali pisma do prokuratury, wynajęli pełnomocnika: wszystko po to, by w okolicy w końcu było bezpiecznie. Sytuacja jednak nie ulegała większym zmianom - w listopadzie 2021 roku do Stepny-Michałek przyjechała więc telewizja Polsat. W programie "Państwo w Państwie" pokazano, jak wygląda codzienne życie mieszkańców wsi w gminie Olszewo-Borki. - To jest jak poligon - usłyszeli telewidzowie.

Dziś, po dwóch miesiącach od wizyty telewizji, znamy nowe fakty w tej sprawie.

Strzelnica zamknięta, sprawa w SKO

Już w marcu 2021 roku wójt gminy Olszewo-Borki wsłuchała się w głos mieszkańców Stepny-Michałek, którzy alarmowali o nieprawidłowościach i zdecydowała o wznowieniu postępowania w przedmiocie zatwierdzenia regulaminu strzelnicy. Postępowanie zostało przeprowadzone szczegółowo, wykonano wiele dowodów.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy w Olszewie-Borkach, 23 sierpnia 2021 roku odbyły się oględziny obiektu. Protokół z tych oględzin nie pozostawiał wątpliwości: wykryte zostały dość poważne uchybienia w funkcjonowaniu strzelnicy. Dokonano m.in. następujących ustaleń:

  • część obiektów wchodzących w skład strzelnicy zlokalizowana jest na działce ozn. nr ew. 191 położonej w msc. Stepna-Michałki, do której Polski Związek Łowiecki nie posiada tytułu prawnego;
  • w lesie za ogrodzeniem terenu strzelnicy stwierdzono koszyczki po amunicji śrutowej;
  • inwentaryzacja terenu strzelnicy (maj 2018r.) nie odzwierciedla faktycznie istniejących obiektów na terenie strzelnicy, jak również najbliżej położonych budynków i infrastruktury poza terenem strzelnicy;
  • brak jest dokumentacji potwierdzającej legalność budowy i użytkowania istniejących budynków, budowli i obiektów wchodzących w skład strzelnicy (m. in. decyzji o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania);

W związku z powyższym wójt Aneta Larent decyzją z 29 listopada 2021 r. uchyliła decyzję Wójta Gminy Olszewo-Borki z dnia 12 stycznia 2018r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego zlokalizowanej w Stepnie-Michałkach i odmówiła zatwierdzenia regulaminu strzelnicy. Decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W Urzędzie Gminy w Olszewie-Borkach poinformowano nas, że od tego momentu strzelnica musi pozostać zamknięta. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, ale nie wiadomo, na jak długo. Odmowa zatwierdzenia regulaminu strzelnicy nie oznacza bowiem zakończenia sprawy. Od tej decyzji Polski Związek Łowiecki złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×