zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
zdjecie 9942
2021-06-08T13:21:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Syn szefa NIK Mariana Banasia udzielił wywiadu. Twierdzi, że "PiS boi się kontroli Ostrołęki"

REKLAMA
REKLAMA
6
4
30

Syn szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Pojawiła się w nim kwestia elektrowni Ostrołęka C, która obecnie jest kontrolowana przez NIK. Jak powiedział Jakub Banaś, "PiS boi się wyników kontroli".

Relacje szefa NIK Mariana Banasia z władzą są - delikatnie mówiąc - chłodne, choć Banaś w przeszłości sprawował ministerialne stanowiska. Obecnie, jako prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie szczędzi rządzącym gorzkich słów. Pojawiają się więc głosy o tym, że ugrupowanie rządzące może zagrać z Banasiem w otwarte karty. - Dlaczego PiS miałby przystąpić do rozprawy z Banasiem właśnie teraz? - zapytano syna Banasia w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Jakub Banaś odpowiedział:

Jak mówił Kaczyński, taka jest logika dynamiki politycznej, to jest to momentum. Jest dobrym strategiem i wie, że z każdym kolejnym opublikowanym przez NIK raportem będzie tracić słupki poparcia. O to jest gra, wojna do której Pan tak wraca. PiS boi się wyników kontroli Ostrołęki, afery GetBack, SKOK-u Wołomin, Polskiej Fundacji Narodowej, Orlenu czy zakupu respiratorów i maseczek. I wielu innych. Po drugie, być może czekają nas przyspieszone wybory już na jesieni tego roku. Kaczyński chce wyczyścić przedpole do kampanii wyborczej. Bo to niezależna, działająca zgodnie ze swoją misją NIK stanowi największe zagrożenie dla wyniku wyborczego PiS. To NIK wykonująca swoją robotę, ujawniająca złodziejstwo ludzi PiS, korupcję, udowadniając kłamstwa obozu władzy, może spowodować spadek notowań o co najmniej kilka punktów procentowych.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

NIK kontroluje inwestycję, a sam Marian Banaś zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/eostroleka.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×