2012-07-05T14:29:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Szansa na koncesję dla TV Trwam: „Kontrola NIK wskazuje, że proces koncesyjny był nierzetelny”

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Nadawcy, którzy dostali miejsce na pierwszym multipleksie, mieli być w lepszej kondycji finansowej niż fundacja Lux Veritatis, właściciel TV Trwam. Tymczasem po otrzymaniu koncesji okazało się, że nadawców nie stać na opłaty, a KRRiT zgodziła się rozłożyć je na raty.

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że jej decyzja mogła narazić budżet państwa na straty.

„Zastrzeżenia NIK do realizacji budżetu dotyczyły: przypadków niecelowego i niegospodarnego rozkładania na raty opłat koncesyjnych na nadawanie programów radiowych i telewizyjnych, niecelowego i niegospodarczego zakupu samochodu osobowego za kwotę 103 tys. zł, wypłaty nagród członkom KRRiT w kwocie wyższej o 25 tys. zł od określonej w wewnętrznych uregulowaniach, nieprzestrzegania wewnętrznych uregulowań w zakresie gospodarowania środkami finansowymi w ramach pogotowia kasowego” - czytamy w raporcie NIK.

Wnioski przedstawione przez Izbę w wielu miejscach pokrywają się z zarzutami stawianymi KRRiT przez fundację Lux Veritatis, właściciela Telewizji Trwam.

- To, co jest zawarte w informacji o kontroli NIK, wskazuje na to, że proces koncesyjny był nierzetelny, że doszło do uprzywilejowania pewnych podmiotów i dyskryminacji innych. Zasada, wokół której organizowano podział koncesji, mająca zapewnić z tych opłat funkcjonowanie całego multipleksu, została naruszona - mówi poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Przewodniczący Komisji ds. Kontroli Państwowej podkreśla, że kwestia procesu koncesyjnego powinna zostać ponownie rozpatrzona przez Sejm - zapowiedział, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji zostanie złożone „stanowisko wyrażające wolę powrotu do wspólnych obrad Komisji ds. Kultury Państwowej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podkreślił, że komisje powinny ponownie rozważyć możliwość zlecenia NIK kontroli procesu koncesyjnego przeprowadzonego przez KRRiT.


[źródło: mypis.pl]

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2