eOstroleka.pl
Polska,

Szansa na koncesję dla TV Trwam: „Kontrola NIK wskazuje, że proces koncesyjny był nierzetelny”

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Nadawcy, którzy dostali miejsce na pierwszym multipleksie, mieli być w lepszej kondycji finansowej niż fundacja Lux Veritatis, właściciel TV Trwam. Tymczasem po otrzymaniu koncesji okazało się, że nadawców nie stać na opłaty, a KRRiT zgodziła się rozłożyć je na raty.

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że jej decyzja mogła narazić budżet państwa na straty.

„Zastrzeżenia NIK do realizacji budżetu dotyczyły: przypadków niecelowego i niegospodarnego rozkładania na raty opłat koncesyjnych na nadawanie programów radiowych i telewizyjnych, niecelowego i niegospodarczego zakupu samochodu osobowego za kwotę 103 tys. zł, wypłaty nagród członkom KRRiT w kwocie wyższej o 25 tys. zł od określonej w wewnętrznych uregulowaniach, nieprzestrzegania wewnętrznych uregulowań w zakresie gospodarowania środkami finansowymi w ramach pogotowia kasowego” - czytamy w raporcie NIK.

Wnioski przedstawione przez Izbę w wielu miejscach pokrywają się z zarzutami stawianymi KRRiT przez fundację Lux Veritatis, właściciela Telewizji Trwam.

- To, co jest zawarte w informacji o kontroli NIK, wskazuje na to, że proces koncesyjny był nierzetelny, że doszło do uprzywilejowania pewnych podmiotów i dyskryminacji innych. Zasada, wokół której organizowano podział koncesji, mająca zapewnić z tych opłat funkcjonowanie całego multipleksu, została naruszona - mówi poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Przewodniczący Komisji ds. Kontroli Państwowej podkreśla, że kwestia procesu koncesyjnego powinna zostać ponownie rozpatrzona przez Sejm - zapowiedział, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji zostanie złożone „stanowisko wyrażające wolę powrotu do wspólnych obrad Komisji ds. Kultury Państwowej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podkreślił, że komisje powinny ponownie rozważyć możliwość zlecenia NIK kontroli procesu koncesyjnego przeprowadzonego przez KRRiT.


[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×