eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Szczepionkowi” oszuści w akcji. Wykorzystują strach przed koronawirusem

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Oszuści znaleźli nowy sposób na „oskubanie” nas z pieniędzy. Wykorzystują do strach przed koronawirusem i nadzieję na szybszy dostęp do szczepionki na covid-19.

 Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID-19.  Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

 Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

-informuje podkomisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

 Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw.

 Wiarygodne informcje znajdziemy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie

 Szczepienia przeciw Covid-19 w domu pacjenta

 Jeżeli pacjent potrzebuje szczepienia w domu, powinien skontaktować się ze swoim POZ.

Wyjazdowe punkty szczepień są kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. 

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. 

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. 

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

 Jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy - to oszustwo.

 „Oferta” transport na szczepienia przeciw Covid-19

 Na terenie województwa łódzkiego pojawiają się także przypadki telefonów od osób oferujących odpłatny transport na szczepienia do punktów szczepień.

 Zgodnie z poleceniem wojewodów wszystkie gminy zostały zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego transportu:

     osobom niepełnosprawnym, tj. posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;

    osobom mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich);

    osobom powyżej 70 roku życia, mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców).

 Gminy organizują transport przy wykorzystaniu Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zatrudnionych przez gminy podwykonawców (np. w Łodzi MPK, korporacja taksówkarska), a koszt transportu w tych przypadkach będzie refundowany z budżetu państwa;

 PAMIĘTAJ!

     jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu, albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy - to oszustwo.

    zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza”, "żołnierza" lub „wnuczka”;

    pamiętaj, że Policja nigdy nie będzie Cię prosiła o wypłatę pieniędzy z banku, przekazanie ich nieznanym osobom lub pozostawienie we wskazanym miejscu;

    nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę;

    POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY! – skontaktuj się najpierw z rodziną i potwierdź, czy potrzebują pomocy finansowej!

 W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy, otrzymania "oferty" odpłatnego transportu na szczepienie, bądź propozycji przyjazdu służb sanitarnych do pacjenta do domu należy natychmiast zadzwonić na policję pod numer alarmowy 112.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×