2017-01-12T12:37:26+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Trwają konsultacje społeczne ws. zmiany granic Ostrołęki

REKLAMA
6
6
8

Za nami dwa spotkania konsultacyjne w sprawie zmiany granic Ostrołęki. Mieszkańcy naszego miasta w ankietach wypowiadają się czy są za przyłączeniem do Ostrołęki sołectw Nowa Wieś Wschodnia, Goworki i Ławy. Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną na każdym osiedlu, a jest to jeden z pierwszych kroków do finalnego efektu.

Konsultacje społeczne to cykliczne spotkania na każdym osiedlu, na których mieszkańcy wyrażają swoją opinię dotyczącą przyłączenia części gminy Rzekuń do Ostrołęki. Wczoraj takie spotkanie odbyło się w Klubie Lokator na os. Dzieci Polskich. Działania samorządu Ostrołęki w tej sprawie wyjaśniali przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha. Ten ostatni wyjaśnił skąd pomysł poszerzenia granic Ostrołęki.

- Przez ostatnie lata granice Ostrołęki nie były zmieniane poza jakimiś drobnymi technicznymi zmianami. Ta zmiana, przed którą teraz stoimy, przeprowadzana jest na wniosek mieszkańców gminy Rzekuń zamieszkujących osiedle Leśniewo, częściowo Goworki i częściowo Nowa Wieś Wschodnia. Bliżej im do Ostrołęki niż do ośrodka gminnego, do miejscowości Rzekuń. Oni mówili o tym już wcześniej, kilkanaście lat temu, teraz ponownie do tego wracają - mówił wiceprezydent Płocha. - Ostrołęka jest ośrodkiem ponadlokalnym i gdy jest się takim ośrodkiem to w pewnym momencie robi się ciasno, te granice się poszerza, co pokazują przykłady innych aglomeracji. Nie wystarcza terenów pod budownictwo mieszkaniowe, przedsiębiorstwa, działalność edukacyjną i wszelkiego rodzaju usługi, podobnie jest w Ostrołęce. Mówimy o terenie, na którym ma znajdować się elektrownia, w sposób naturalny jest to teren związany z miastem Ostrołęką - wyjaśnił.

Oczywiście wśród mieszkańców gminy Rzekuń nie brakuje głosów sprzeciwu, mówiących o "zagarnięciu" terenu tylko i wyłącznie w związku z planowaną budową bloku elektrowni. To również skomentował wiceprezydent Grzegorz Płocha.

- Mówi się o tym, że działanie nie jest związane z przejęciem terenu elektrowni, ale z tym, że tak duży zakład pracy będzie generował podatki do kasy miasta czy gminy. Nie będą to małe podatki, więc byłaby duża wartość dodana w przyszłości, gdyby elektrownia stała na terenie miasta Ostrołęki. W żaden sposób nie zabieramy nic Rzekuniowi, bo starania o powstanie elektrowni czy też pierwsza elektrownia są na terenie miasta, elektrownia C jest kontynuacją całego projektu. Myślę, że będą propozycje, by w przyszłości razem z gminą Rzekuń podzielić się wpływami z podatków w sensownych proporcjach - zakończył.

Jak wygląda procedura zmiany granic miasta? Konsultacje są jej pierwszym krokiem, mieszkańcy wyrażają swoją opinię w ankietach, dokumenty następnie są przesyłane wraz z uzasadnieniem do wojewody mazowieckiego. Z kolei wojewoda pyta o zdanie Radę Gminy Rzekuń, a ostateczną decyzję podejmuje minister właściwy tej sprawie.

W spotkaniach konsultacyjnych na osiedlach Centrum i Dzieci Polskich udział wzięło kilkadziesiąt osób. Najbliższe konsultacje przeprowadzone zostaną na osiedlach Leśne i Łęczysk. Szczegółowy program spotkań znajdziesz w załączniku.   (26,82 KB)

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 15:00 12-01-2017,   100%
A kiedy konsultacje z mieszkańcami anektowanych terenów
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:06 12-01-2017,   -
[quote= ]A kiedy konsultacje z mieszkańcami anektowanych terenów [/quote]
>anektowanych
xD
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:09 12-01-2017,   -
[quote= ]A kiedy konsultacje z mieszkańcami anektowanych terenów [/quote]
Przecież oni napisali wniosek.
odpowiedz   •   oceń :  
~ktoś , 20:43 12-01-2017,   -
W takim razie jeżeli Miasto nic nie zabiera, to co da Gminie Rzekuń w zamian? A dlaczego do budowy PSZOK gmina dołożyła Miastu i jego lokalizacja dla wszystkich mieszkańców gminy nie jest zbyt odległa?  "W sposób naturalny jest to teren związany z Ostrołęką"?!!!!!! Bardzo proszę Panów o wyjaśnienie!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:41 12-01-2017,   -
[quote=ktoś ]W takim razie jeżeli Miasto nic nie zabiera, to co da Gminie Rzekuń w zamian? A dlaczego do budowy PSZOK gmina dołożyła Miastu i jego lokalizacja dla wszystkich mieszkańców gminy nie jest zbyt odległa?  "W sposób naturalny jest to teren związany z Ostrołęką"?!!!!!! Bardzo proszę Panów o wyjaśnienie!!!!
[/quote]
A ile gmina Rzekuń dała miastu z tytułu przerwanej budowy elektrowni? Przytulili całą kasę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:49 12-01-2017,   -
Przyłączyć nie tylko te miejscowości ali i cały Rzekuń i Olszewo Borki
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:55 12-01-2017,   -
[quote= ]Przyłączyć nie tylko te miejscowości ali i cały Rzekuń i Olszewo Borki [/quote]
Do tego potrzebne jest referendum przyłączeniowe. Od zawsze miasta się rozrastały przyłączając okoliczne miejscowości.
odpowiedz   •   oceń :  
~o-k , 19:57 13-01-2017,   -
Aż się prosi o przyłączenie Białobielii i Łęgu Przedmiejskiego, Antoni, Kruków, Drężewa,Teodorowa, może nawet Laskowca
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń