2018-10-11T07:57:07+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich zabytków sakralnych podpisane [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
3
0
3

Sześć parafii z Powiatu Ostrołęckiego otrzymało dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie bądź roboty budowlane. Uroczyste podpisanie umów w obecności proboszczów, zarządu powiatu, radnych a także ks. biskupa Janusza Stepnowskiego odbyło się 9 października w Starostwie Powiatowym.  Dotację otrzymały kościoły z terenu powiatu, wpisane do rejestru zabytków. Stosowną uchwałę podjęli radni powiatu na sesji 28 września.

Fundusze na rewitalizację obiektów sakralnych i zabytkowych otrzymają: kościół parafialny pw. Św. Anny w Dąbrówce - prace konserwatorskie przy pokryciu dachowym (40 tys.), kościół pw. Św. Michała Archanioła w Czarni na wymianę pokrycia dachowego zabytkowego budynku kościoła (50 tys. zł.), kościół pw. Św. Wawrzyńca w Kleczkowie na roboty remontowo-konserwatorskie zabytkowych murów obronnych wokół kościoła oraz zagospodarowanie terenu (50 tys. zł), kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie na prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch bliźniaczych ołtarzy mniejszych (50 tys. zł), kościół Ducha Świętego w Kadzidle - odnowienie i całkowite odtworzenie rynien i rur spustowych na dachu zabytkowego kościoła (60 tys. zł), kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach na remont kościoła parafialnego (50 tys. zł).

- Pomysł programu narodził się wtedy, kiedy część z proboszczów skarżyła się, że trudno im korzystać ze środków zewnętrznych, do których sięgnięcia namawialiśmy - marszałka, z ochrony zabytków, ministra kultury czy też z Funduszu Kościelnego - mówił starosta Stanisław Kubeł. - Z tego względu, że brakuje im na wymagany wkład własny, często w wysokości 50 proc. dofinansowania. Nasze dotacje być może nie są aż tak duże, by odegrały istotną rolę w renowacji zabytków, ale miały na celu uzupełnienie wkładu własnego parafii, by umożliwić im starania o  środki zewnętrzne. I takie też od samego początku było przesłanie naszego programu. Nie ma on charakteru rocznego, ale ciągły Jeśli wprowadziliśmy go do budżetu powiatu, to będziemy się starać, by w nim już funkcjonował.

Starosta także tłumaczył, że program ogranicza się do zabytków, ponieważ  ze względów formalnych nie może objąć kościołów, które zabytkami nie są.

Parafie, które dotacje z powiatu otrzymały, złożyły wnioski na ogłoszony wcześniej konkurs. - Chciałem podziękować księżom proboszczom, że podjęli się  trudu renowacji zabytków. Nie każdy ma taką odwagę. Dziękuję zwłaszcza tym księżom, którzy niedawno objęli swoje funkcje i mieli  obawy.

Głos zabrał także biskup.

- Obowiązek dbania o zabytki, o dobra kulturalne czy religijne jest wpisane w konstytucję, spoczywa także na państwie polskim. Dziękuję księżom proboszczom, którzy podjęli się tego dzieła.  Biskup Janusz Stepnowski zauważył, że najwięcej wśród zabytków jest obiektów sakralnych -  kościołów, cmentarzy. - Stanowią istotną architekturę przestrzeni, w której żyjemy. Trudno byłoby choćby wyobrazić sobie Kadzidło bez kościoła św. Ducha czy Kleczkowa bez pięknej, gotyckiej świątyni, która leży pośród łąk i pól. Dbanie o zabytki jest obowiązkiem nas wszystkich i strony kościelnej, i samorządów. Często bowiem to jedyne elementy związane z historią. Dziękuję samorządowi powiatu za zaangażowanie na rzecz naszych zabytków.

Źródło: powiatostrolecki.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 08:58 11-10-2018,   80%
Kto nie próbował remontować zabytku ten nie wie jak to trudne.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 10:52 11-10-2018,   100%
A ja proponuje zeby starosty zdjecie wywiesic w kazdym kosciele jak to zrobil proboszcz w Myszyncu ...jest obraz Glinki i za zywota swiety...baju,baju wybory blisko
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:47 11-10-2018,   100%
A proboszcz z Rzekunia nie postarał się o dotacje.A trzeba było.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28  29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11  12  13  14 15
16  17  18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Brak wydarzeń