eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ważna zmiana decyzji RIO w sprawie finansów Ostrołęki: „Jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni”

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
fot. sxc.hu fot. sxc.hu
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa wydała w ciągu niespełna dwóch miesięcy dwie decyzje dotyczące finansów Ostrołęki. Problem w tym, że są one całkowicie różne i jedna wprost zaprzecza drugiej...

Na początku grudnia 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie wydała opinię na temat projektu wieloletniej prognozy finansowej Ostrołęki na lata 2012-2043. Opinia, choć z drobnymi uwagami, była pozytywna - w zakończeniu uzasadnienia do niej czytamy: „Skład orzekający nie znalazł podstaw do zakwestionowania realistyczności projektu wieloletniej prognozy finansowej”. Również projekt budżetu miasta na rok 2012 został zaopiniowany przez RIO pozytywnie i bez żadnych uwag. Pod obiema decyzjami podpisał się prezes Izby - Wojciech Balcerzak.

Dzięki takiej opiniom RIO, ostrołęccy radni na kolejnej sesji mogli poddać obydwa projekty uchwał pod głosowanie. Większością głosów jedna i druga uchwały zostały przyjęte.

23 stycznia 2012 roku prezydent miasta Janusz Kotowski otrzymał z RIO kolejne pismo dotyczące wieloletniej, uchwalonej już na podstawie opinii Izby, prognozy finansowej Ostrołęki. Prezes Balcerzak pytał w nim, na jakiej podstawie przyjęto zmniejszenie w roku 2013 wydatków bieżących w stosunku do roku 2012. Odpowiedź taką w wyznaczonym terminie otrzymał. Brzmiała ona następująco:

„Odpowiadając na pismo (…) uprzejmie wyjaśniam, iż w dochodach budżetu miasta Ostrołęki na 2013 rok nie zaplanowano środków przewidzianych do pozyskania z Unii Europejskiej (w formie refundacji) na realizację inwestycji. Wydatki na zadania inwestycyjne zostały zaplanowane w kwotach realnych w całości ze środków Miasta. Refundacja z Unii Europejskiej nastąpi po zakończeniu poszczególnych zadań i zostanie przeznaczona na uzupełnienie planu w zakresie wydatków bieżących Miasta (w tym wynagrodzeń i pochodnych).

Ponadto pragnę nadmienić, iż większość wydatków na zadania inwestycyjne jest planowana w oparciu o sporządzone kosztorysy inwestorskie. Doświadczenie lat minionych pokazuje jednak, że faktyczne koszty realizacji inwestycji są znacząco różne od tych planowanych w budżecie. Taka sytuacji wynika z dużej konkurencji, głównie na rynku usług budowlanych, co powoduje, że zakończone postępowania przetargowe pozwalają wybrać niższą ofertę dla poszczególnych przedsięwzięć.

Ustalone w ten sposób oszczędności również zostaną przeznaczone na zwiększenie planu wydatków bieżących.”


Pismo, które RIO wysłało do Urzędu Miasta po otrzymaniu cytowanego wyjaśnienia, wprawiło wszystkich w osłupienie. Otóż Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uznało, że uchwała podjęta przez ostrołęcką Radę Miasta w oparciu o pozytywną opinię RIO, a dotycząca wieloletniej prognozy finansowej na lata 2012-2043... zostaje unieważniona. Powód - uchwała rażąco narusza jeden z przepisów prawa. Pod decyzją podpisał się także prezes Wojciech Balcerzak. Dlaczego zatem w grudniu „Skład orzekający nie znalazł podstaw do zakwestionowania realistyczności projektu wieloletniej prognozy finansowej”?

- Jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni decyzją RIO - mówi nam Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy ostrołęckiego UM.

Dorobiński dodaje też, że obecnie ratusz szuka rozwiązania satysfakcjonującego obydwie strony. Od decyzji RIO przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni.

Do sprawy będziemy wracać.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×