2022-09-23T14:38:02+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NIE PRZEGAP

Weekendowe spacery historyczne. Tym razem będzie o rzeźbach i bitwie

REKLAMA
zdjecie 2291
zdjecie 2291
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
0

Przed nami dwa kolejne spacery historyczne z Fundacją Splot Pamięci. Tym razem fani historycznych ciekawostek wyruszą szlakiem bitwy pod Ostrołęką z 1831 roku oraz przyjrzą się rzeźbom funkcjonującym w przestrzeni miejskiej.

Pierwszy z weekendowych spacerów odbędzie się w sobotę, 24 września o godzinie 15:00. Wydarzenie to poświęcone będzie bitwie pod Ostrołęką z 26 maja 1831 roku.

W zeszłym roku obchodziliśmy 190. rocznicę bitwy pod Ostrołęką – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. Ostrołęcka batalia była punktem zwrotnym powstania listopadowego. Podczas spotkania opowiemy o dramatycznych epizodach heroicznego boju i przedstawimy bohaterów tamtych wydarzeń. Spacerując ulicami naszego miasta poznamy przestrzeń łączącą nas – współczesnych – z przeszłością, miejsca, w których przed niemal dwoma wiekami rozstrzygały się losy Polski.

Spacer poprowadzi Krzysztof Augustyniak – historyk, kustosz w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, członek Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika. Badacz powstania listopadowego. Punkt startowy: Pomnik Czwartaków (ul. Staszica), zakończenie: Pomnik szarży artylerii konnej gen. Józefa Bema (ul. Fortowa).

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/kQsQNJz4CupsngDbA

W niedzielę, 25 września podczas drugiego spaceru uczestnicy zgłębiać będą temat rzeźb funkcjonujących w przestrzeni miejskiej.

Na ulicach i placach Ostrołęki nie odnajdziemy zbyt wielu rzeźb i pomników, jednak tym kilku bardziej lub mniej rzucającym się w oczy warto poświęcić więcej uwagi i poznać ich autorów. Są to wybitni polscy rzeźbiarze, których realizacje upiększają wiele miast Polski. Ich prace zdobywały także uznanie na wielu międzynarodowych wystawach. Spacer rozpocznie się pod pomnikiem generała Józefa Bema a zakończy przy Szkole Podstawowej nr 10. Może uczestnicy spaceru odnajdą „Macierzyństwo” Kazimierza Zielińskiego?

Początek spaceru o godz. 15:00, spacer potrwa ok. 2 godzin. Prowadzenie: Zenon Kowalczyk - urodzony w Myszyńcu w 1960 roku.Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w 1983 r. na Wydziale Grafiki w Pracowni Projektowania Graficznego Elementów i Systemów Informacji Wizualnej profesora Leszka Hołdanowicza. W 1982 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki Za szczególne osiągnięcia w studiach a w 1984 roku dwuletnie stypendium artystycznym MKiSz. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych z zakresu projektowania graficznego, fotografii, malarstwa i rysunku. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Japonia, Turcja, Rosja, Niemcy, Litwa). Jest autorem ponad stu systemów identyfikacji graficznej firm. Od 2008 roku prowadzi miejską galerię sztuki współczesnej –„Galerię Ostrołęka”. Organizował Kurpiowskie Plenery Malarskie. Jest współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Punkt startowy: Plac Generała Józefa Bema, zakończenie: Szkoła Podstawowa nr 10 (ul. Ks. Franciszka Blachnickiego 16). Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.gle/9AC8ffpYHy9CdF2u6.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×