eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wspomnienie pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 6237
zdjecie 6237
REKLAMA
zdjecie 6237
Posłuchaj

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas szczególnej refleksji i zadumy. To moment, w którym warto na chwilę się zatrzymać i skierować myśli ku tym, którzy odeszli, a których praca, zaangażowanie i życzliwość pozostawiły trwały ślad. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce z głębokim szacunkiem wspomina swoich pracowników, którzy swoją ciężką pracą przyczynili się do znaczącego rozwoju bibliotekarstwa w regionie.

Ich otwartość, fachowość i oddanie sprawiły, że ostrołęcka Biblioteka rosła w siłę, stając się nowoczesnym i ważnym ośrodkiem kultury. Poniżej przypominamy sylwetki osób, które w niezwykły sposób wpłynęły na historię tej instytucji.

Mieczysław Romanik (1980–2021)

Mieczysław Romanik poświęcił ostrołęckiej Bibliotece 41 lat swojego życia. Po objęciu stanowiska dyrektora w 1989 roku (piastował je do 2021 r.), dokonał dwóch przełomowych dla instytucji czynów. Pierwszym było przeniesienie Biblioteki do nowoczesnej siedziby przy ul. Głowackiego 42, co zakończyło lata jej tułaczki. Drugim wielkim osiągnięciem było przystąpienie do Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej i wdrożenie zintegrowanego systemu ALEPH, dzięki czemu ostrołęcka placówka stała się jedną z pierwszych kompleksowo skomputeryzowanych bibliotek na północnym Mazowszu.

Za całokształt dokonań został wyróżniony prestiżową Nagrodą Kierbedziów "Zasłużony dla bibliotek Mazowsza 2001", którą odebrał w listopadzie 2021 r., w tym samym roku, w którym odszedł na emeryturę. Zmarł w 2022 roku.

Jadwiga Orłowska (1972–2020)

Pani Jadwiga Orłowska przepracowała w Bibliotece aż 48 lat. Przez większość kariery, w latach 1984–2020, pełniła funkcję kierownika Działu Udostępniania Zbiorów. Była niezwykle aktywna w środowisku bibliotekarskim, pełniąc m.in. funkcję Przewodniczącej Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrołęce (1989–1993) oraz przewodnicząc Regionalnego Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek Publicznych. Za swoją działalność została odznaczona m.in. tytułem Zasłużony Działacz Kultury i Złotą Honorową Odznaką dla Zasłużonych Działaczy Związkowych Kultury i Sztuki. Odeszła na emeryturę w 2020 r., a do wieczności w 2024 r.

Teresa Łuba (1951–1991)

Przygoda Teresy Łuby z Biblioteką rozpoczęła się w 1951 roku, trwając 40 lat. Pracowała na różnych stanowiskach, pełniąc m.in. funkcję kierownika Działu Gromadzenia oraz, przez dwa lata (1959–1961), kierownika całej Biblioteki. Była zaangażowana społecznie, działając w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, współtworząc Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki oraz będąc członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Jej zasługi zostały uhonorowane wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Zmarła 1 stycznia 2025 r.

Izabella Majewska-Chałat (1961–1982)

Pani Izabella Majewska-Chałat w 1961 roku objęła stanowisko kierownika Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w 1975 r. została dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce. Jej wielkim osiągnięciem było powołanie Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrołęce w 1964 roku. Za zasługi w rozwoju bibliotekarstwa została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Z powodu choroby przeszła na emeryturę w 1982 r. Odeszła 29 grudnia 1997 r.

Janina Mikulska (1976–2007)

Janina Mikulska pracowała w ostrołęckiej Bibliotece 31 lat. Od 1976 r. była kierownikiem Czytelni Naukowej, a następnie aktywnie działała w Pracowni Zbiorów Regionalnych, gdzie zajmowała się opracowywaniem bieżącej bibliografii Mazowsza i byłego województwa ostrołęckiego, wprowadzając opisy do systemu komputerowego. Była także członkiem Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym SBP. Jej pasją była również fotografia artystyczna, a jej zdjęcia zdobią zbiory wierszy jej męża. Zmarła w 2020 r.

Ewa Romanik

Ewa Romanik przepracowała w Bibliotece 27 lat, pełniąc m.in. stanowisko kierownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego. Była inicjatorką i organizatorką szeregu kluczowych dla regionu przedsięwzięć kulturalnych, takich jak Spotkania Literackie na Kurpiach, Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego czy Światowe Dni Poezji. Współtworzyła także pismo "Zeszyty Biblioteczne". Jej zasługi zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznakami "Zasłużony Działacz Kultury" i "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego". Odeszła do wieczności w 2007 r.

Wszystkie te osoby spoczywają na Cmentarzu Parafialnym w Ostrołęce. Ich historia to dowód na to, jak wielkie znaczenie dla rozwoju lokalnej kultury mają pasja, determinacja i codzienna, rzetelna praca. Pamięć o ich dokonaniach na zawsze pozostanie w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
listopad 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31  1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6  7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12  13  14 dk15  16
dk17  18 dk19  20 dk21  22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
×