eOstroleka.pl
Ostrołęka, WYBORY

Wybory 2024. Ewa Żebrowska-Rosak kandydatką na prezydenta Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

Ewa Żebrowska-Rosak, ostrołęcka radna Prawa i Sprawiedliwości, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach na prezydenta Ostrołęki. W wyborach samorządowych 2024 wystartuje - to największe zaskoczenie! - z komitetu... Koalicja dla Ostrołęki.

Ewa Żebrowska-Rosak od 2006 roku zasiada w radzie miasta. Raz straciła mandat w kontrowersyjnych okolicznościach. Była dyrektorem oddziału banku, który obsługiwał rachunek miasta i jednocześnie pełniła mandat miejskiej radnej. Jak pisaliśmy w eOstroleka.pl:

W związku z tym wojewoda Jacek Kozłowski wygasił mandat radnej zarządzeniem zastępczym 22 lipca 2011 roku. Podstawą była ustawa o samorządzie gminnym, według której radny nie może prowadzić działalności na własny rachunek (lub wspólnie z innymi osobami) z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskał mandat. Nie jest również dozwolone, by zarządzał taką działalnością lub był przedstawicielem bądź pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. Zasadność zarządzenia wojewody potwierdził wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 2012 r.

Następnie, w kolejnych wyborach samorządowych Ewa Żebrowska-Rosak ponownie uzyskała mandat radnej. Funkcję tę pełni do dziś. W wyborach samorządowych 2018 uzyskała 438 głosów.

W wyborach w 2024 roku będzie kandydować na prezydenta miasta.

Tym samym wiadomo już, że o fotel prezydenta powalczą:

  • Łukasz Kulik (dotychczasowy prezydent, Ostrołęka dla Wszystkich);
  • Paweł Niewiadomski (radny, Nasza Ostrołęka);
  • Ewa Żebrowska-Rosak (radna, PiS/Koalicja dla Ostrołęki);

Swoich kandydatów wystawią też na pewno: Koalicja Obywatelska, być może w koalicji z Polską 2050, Lewicą i PSL; a także Bezpartyjne Miasto Ostrołęka. Będziemy mieli więc co najmniej pięcioro kandydatów na prezydenta.

Koalicja dla Ostrołęki? To już było!

Co ciekawe, Koalicja dla Ostrołęki, który reprezentować będzie radna Żebrowska-Rosak, to nie jest nowy twór - taki komitet wystartował w wyborach w... 2002 roku. Liderem listy do rady miasta był wówczas m.in. Janusz Kotowski, a na listach znaleźć można było m.in. Grzegorza Makowieckiego, Krzysztofa Majkowskiego, Arkadiusza Czartoryskiego, Krzysztofa Strzyżewskiego, Mirosława Dąbkowskiego, Rafała Dymerskiego, Dariusza Maciaka, Roberta Juchniewicza czy Grzegorza Płochę.

zdjecie

Niezły zestaw, nie do pomyślenia dziś na jednej liście. Tym bardziej, że komitet popierały partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Kandydatem na prezydenta w 2002 był Arkadiusz Czartoryski, ale przegrał z Ryszardem Załuską. Koalicja dla Ostrołęki zdobyła jednak najwięcej głosów do rady miasta i wprowadziła sześcioro radnych.

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Wybierzemy wówczas radnych miejskich i wojewódzkich, zagłosujemy też w pierwszej turze na prezydenta miasta. Jeżeli do wyłonienia włodarza będzie potrzebna druga tura, odbędzie się ona 21 kwietnia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×