zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-03-24T13:30:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Zalety internetu 5G w kontekście Internetu Rzeczy

Zastanawiając się, jakie są główne zalety internetu 5G, wskazuje się głównie na większą prędkość transmisji sieciowych. Nie jest to jednak jedyny z benefitów, na które można liczyć, wybierając sieć piątej technologii.

Zestawienie korzyści jest zdecydowanie szersze - od nowych możliwości implementacji internetu po rosnącą liczbę podłączanych urządzeń. Oto najważniejsze zalety, jakie ma internet 5G.

Zdecydowanie lepsza prędkość sieci

To szybkość sieci jest naturalnym skojarzeniem jako odpowiedź na pytanie, co to jest internet 5G. Wizja parametrów na poziomie 20 Gb/s sprawia, że łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której sieć mobilna traktowana jest jako bezproblemowa alternatywa dla stacjonarnej. Szybszy internet w ramach 5G pozwala uzyskać lepszy dostęp do plików, oprogramowania i zdalnych aplikacji bez zbędnego oczekiwania. W efekcie urządzenia - a to przede wszystkim smartfony - będą zdecydowanie mniej uzależnione od tego, jaka jest ich pamięć wewnętrzna. Więcej procesów odbywać się może zdalnie, w chmurze - bez ściągania danych bezpośrednio na urządzenie.

Mniejsze opóźnienia sieciowe

To proces niezauważalny, ale nadzwyczaj istotny dla bardziej zaawansowanych procesów. Opóźnienie internetu jest czymś naturalnym. To czas pomiędzy okresem, gdy dojdzie do wygenerowania żądania przez internet i jego odbioru na urządzeniu docelowym. Jeśli porównać internet 5G do sieci LTE, spadki te powinny być mniejsze nawet dziesięciokrotnie.

To ważne np. w kontekście branży logistycznej. Sterowanie maszynami przemysłowymi, zdalne zlecanie usług transportowych, kontrola pracy urządzeń czy nawet - co aż trudno sobie wyobrazić - operacje chirurgiczne zostaną wprowadzone na nowy poziom. Można więc spodziewać się np. dużego zaawansowania działań realizowanych zdalnie.

Rosnąca liczba podłączanych urządzeń

Standardowe łącza internetowe z założenia mają określone ograniczenia. Można wyobrazić to sobie po domowej sieci. O ile prędkość 100 Mb/s wystarczy na jedno podpięte przez Wi-Fi urządzenie, przy 10 zacznie być absurdalnie wolne. O ile maszyny te nie działają w trybie ciągłym, można to - z trudem - zaakceptować. Jeśli jednak na dziesięciu urządzeniach zacznie być oglądany film, internet okaże się niewystarczający. Stabilność internetu 5G oraz jego właściwości sprawią, że nie będzie to problemem - nawet dziesiątki smartfonów, tabletów czy laptopów mogą pracować w ramach jednej sieci bez kłopotów.

Tworzenie sieci wirtualnych

Internet 5G wniesie w nowe realna inną kwestię - tworzenie podsieci. To np. prywatne podgrupy sieciowe, które mają zapewnić łączność dla konkretnej grupy odbiorców i w bardzo konkretnym celu. Tego typu rozwiązania sprawdzą się np. w sytuacji, gdy użytkownicy chcą stworzyć alternatywne połączenie - na wypadek problemów z łącznością w ramach podstawowego. O ile dziś ewentualne przeciążenia oznaczają ograniczenia komunikacyjne, rozwój internetu 5G w przypadku IoT pozwoli na zdecydowanie więcej rozwiązań awaryjnych.

Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×