2022-01-07T20:04:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, UJAWNIAMY

Znów dzwonią z zaproszeniami na "konsultacje". Tym razem z... Centrum Stanu Zdrowia

REKLAMA
REKLAMA
0
1
4

Jedna z naszych czytelniczek skontaktowała się z nami w związku z niepokojącym telefonem, jaki odebrała. Konsultantka namawiała ją do "nieodpłatnych konsultacji" zdrowotnych. - Czy to kolejna odsłona akcji "Mazowieckie dba o zdrowie", ale pod inną nazwą? - pyta nasza czytelniczka. Instytucja, o jakiej mówiła dzwoniąca do niej telemarketerka, jest niezwykle tajemnicza. W sieci nie można znaleźć o niej prawie nic!

"Mazowieckie dba o zdrowie"...

Kilka miesięcy temu telemarketerzy z uporem maniaka namawiali ostrołęczan do uczestnictwa w spotkaniu z cyklu "Mazowieckie dba o zdrowie". Podczas spotkania miała być przeprowadzana rozmowa o zdrowiu i - jak ustaliliśmy - była, ale to nie wszystko. Dotarliśmy do jednej z uczestniczek podobnego spotkania w Myszyńcu. Opowiedziała nam o próbach sprzedawania garnków i innych produktów po wysokich cenach. Uczestnicy spotkania byli kuszeni "promocją". Warto podkreślić,  że na spotkaniu była grupa głównie starszych osób - to do nich kierowane są tego typu wydarzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mazowieckie dba o zdrowie? Ujawniamy kulisy akcji, na którą zapraszają telemarketerzy

Po publikacji eOstroleka.pl sprawą zainteresowały się krajowe media. Reportaż o pokazach materacy i innych produktów wyemitowano w Uwadze TVN. Podczas spotkania mówiono o "szefowej" całej akcji. Ma nią być, według Uwagi TVN, Iwona J. Jak się dowiedzieliśmy, przeciwko tej kobiecie śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Sprawa dotyczy podobnych spotkań, które odbywały się kilka lat temu.

- Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko Hubertowi B. i Iwonie J., podejrzanym o popełnienie przestępstwa oszustwa w latach 2015-2018 polegającego na tym, że ww. osoby działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wiele osób poprzez prowadzenie w błąd co do zasad nabycia artykułów prezentowanych na spotkaniach, pokazach lub prezentacjach, tj. o czyn z art. 286 §1 k.k - poinformowała nas Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

W toku śledztwa stosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze. Prokuratura nie występowała do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych. - Ustalone w sprawie okoliczności uzasadniały zastosowanie wolnościowych środków zapobiegawczych - dowiedzieliśmy się w prokuraturze.

Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika też, że większość pokrzywdzonych odstąpiła skutecznie od zawartych umów, co zdecydowanie wpływa na wysokość szkody.

... w nowej odsłonie?

Tymczasem, nasi czytelnicy wciąż odbierają telefony z zaproszeniami na "konsultacje". Dotarliśmy do nagrania jednej z takich rozmów. Telemarketerka, która zadzwoniła do naszej czytelniczki, przedstawiła się i podała, że dzwoni z "Centrum Stanu Zdrowia" - nazwa dość chwytliwa, ale w internecie nie można o tej organizacji znaleźć dosłownie nic. Żadnego wpisu w KRS, żadnej działalności gospodarczej o tej nazwie.

Osoba, która przedstawia się jako Kamila Z., pyta o to, czy rozmówczyni podlega pod mazowiecką służbę zdrowia. Oferuje "nieodpłatne konsultacje" i wskazuje, że program na na celu uświadomienie Polaków, jak mogą dbać o kręgosłup czy stawy. Poniżej zapis rozmowy.


- Dzień dobry, z tej strony Kamila Z. Dzwonię do Pani z Centrum Stanu Zdrowia w związku z ogólnopolskim programem profilaktyki prozdrowotnej. Chcę poinformować Panią, że ma Pani możliwość skorzystania...

- Przepraszam, z kim mam przyjemność?

- Kamila Z. Zanim przejdziemy do dalszego etapu rozmowy, chciałabym zapytać, czy podlega Pani pod mazowiecką służbę zdrowia?

- Tak.

- W takim razie może Pani skorzystać z nieodpłatnych konsultacji...

- Zostanę zaproszona na spotkanie, gdzie będzie mi wciskane g**no za niebotyczne sumy? Na to mnie pani zaprasza?

- Nie. Program profilaktyczny ma na celu dotrzeć do jak największej ilości Polaków i uświadomić ich, w jaki sposób mogą dbać o kręgosłup czy o stawy.

- Rozumiem. I to będzie ten materac, który można kupić na Allegro za 2 stówy, a tu za 7 tysięcy?

- Nie.

- Przecież to oszustwo, proszę Pani. Czy Pani nie wstyd, że Pani pracuje dla takiej firmy i naciąga Pani starsze osoby na takie buble?

- Nie.

- Proszę więcej do mnie nie dzwonić. Nie mam przyjemności z Panią rozmawiać.


Nazwa organizacji, z której dzwoniła telemarketerka, w sieci występuje tylko dwa razy. Na stronie, na której... przestrzega się przed spamerskimi połączeniami telefonicznymi. Oto dwie opinie:

  • Co za masakra. Centrum Stanu Zdrowia. Fundusze pochodzą z prywatnych środków, gdy pytam kto jest właścicielem instytucji, pani informuje mnie, że nie ma obowiązku udzielać mi takich informacji. Zaproponowano mi spotkanie, od razu pani chciała mnie wpisać w kalendarz na wizytę, bo z całą pewnością mam problem z kręgosłupem i stawami. Mówię, że nie mam, a ona dalej - że na pewno bolał mnie kiedyś kręgosłup. Mówię, że nie bolał, a ta dalej swoje...
  • Kamila Z., Centrum Stanu Zdrowia, zaprasza na spotkanie, na którym otrzymam bezpłatny masażer w ramach akcji promującej zdrowie.

Telefon z tej instytucji wygląda podejrzanie. Warto uważać, zanim wybierzemy się na tego typu spotkanie. Historia pokazuje, że stan zdrowia (i portfela) może się znacząco pogorszyć po takich wydarzeniach.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×