2017-02-15T10:56:39+01:00 eOstroleka.pl
Region,

300 tys. zł na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii

REKLAMA
fot. mazocia.pl
REKLAMA
3
1
4

Mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli liczyć na wsparcie w leczeniu niepłodności metodą naprotechnologii. Usługę za kwotę 300 tysięcy złotych przez najbliższe dwa lata świadczył będzie Szpital Bródnowski.

Wprowadzenie naprotechnologii do praktyki medycznej w Polsce, począwszy od ginekologów, a na lekarzach rodzinnych kończąc, może w znaczący sposób przyczynić się do zmniejszenia częstości niepłodności, niepowodzeń położniczych oraz innych schorzeń w zakresie ginekologii i położnictwa.

Samorząd Województwa Mazowieckiego na realizację „Programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Województwa Mazowieckiego metodą naprotechnologii na lata 2017-2019” przeznaczył 300 tys. zł. Program będzie realizowany przez Szpital Bródnowski.
Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc, prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel oraz wiceprezes Szpitala Bródnowskiego Wiesław Malicki.

Naprotechnologia polega na diagnozie oraz terapii lekarskiej, opartej na monitorowaniu oraz poprawie ogólnego zdrowia kobiety, a także leczeniu, w przypadku zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. W tej technice wykorzystuje się wszystkie znane i dostępne we współczesnej medycynie metody terapii farmakologicznej i leczenia chirurgicznego.

– Niepłodność jest problemem coraz powszechniejszym. Boryka się z nim coraz więcej osób, które nie zawsze wiedzą jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy.  Warto więc zwiększyć dostęp i możliwości leczenia metodą naprotechnologii, która jest naturalną metodą walki z niepłodnością. Liczymy, że dzięki tym działaniom więcej par będzie mogło cieszyć się rodzicielstwem, a przyrost naturalny na Mazowszu wzrośnie – powiedział marszałek Adam Struzik.

Niepokojące statystyki

Niepłodność jest narastającym problemem społecznym i zdrowotnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, u co czwartej pary w krajach rozwiniętych występują problemy z zajściem w ciążę. Niepłodność dotyczy zarówno mężczyzn (45 proc.), jak i kobiet (45 proc.). Przyczyn pozostałych 10 proc. przypadków nie można ustalić. Szacuje się, że niepłodność w Polsce dotyczy 15-20 proc. par, co przekłada się na około 1 mln związków. Jedynie około 20 proc. niepłodnych par szuka pomocy u lekarzy1.

– Tworząc ten program staraliśmy się, aby nie był to stricte program leczniczy. Zależało nam również na tym, aby monitorował pewne trudności, pokazywał, edukował – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.  

Naprotechnologia w Szpitalu Bródnowskim

„Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Województwa Mazowieckiego metodą naprotechnologii na lata 2017-2019” będzie realizowany przez Mazowiecki Szpital Bródnowski. Będzie mogło z niego skorzystać ok. 120 par. Skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku 18-40 lat w przypadku kobiet oraz 18-65 lat w przypadku mężczyzn. Jego realizacja będzie przebiegała dwuetapowo. Podczas pierwszego etapu prowadzona będzie szeroka akcja informacyjna oraz rekrutacja uczestników. Drugi etap zakłada działania edukacyjno-diagnostyczne.

Głównym założeniem programu jest zapewnienie mieszkańcom województwa mazowieckiego, bezskutecznie starającym się o potomstwo, możliwości skorzystania ze wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Warunkami uczestnictwa są m.in. stwierdzona niepłodność lub nieskuteczne, zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu oraz potwierdzenie płacenia podatków na terenie województwa mazowieckiego. Stan zdrowia pary powinien być potwierdzony dokumentacją medyczną. Zakwalifikowane do projektu pary zostaną objęte działaniami edukacyjnymi w zakresie metody naprotechnologii, a także opieką lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa, psychologa, dietetyka oraz instruktorów nauki systemu CrMs (Creighton Model FertilityCare System).

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Lukasz , 11:44 15-02-2017,   0%
Naprotechnologia nie jest leczeniem. To raczej szamanskie modły i wyciąganie kasy.
#podlazmiana zlikwidowala in vitro na rzecz tej farsy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:45 15-02-2017,   -
Skierowania będzie musiało zawierać adnotację od proboszcza o zawarciu ślubu kościelnego
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:01 15-02-2017,   -
Bolszewicy nie jęczeć.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:43 16-02-2017,   -
[quote= ]Bolszewicy nie jęczeć. [/quote]

Znajdź go bliżej, najlepiej w swoim otoczeniu
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6