eOstroleka.pl
Polska,

34. posiedzenie Sejmu: Przyjęcie paktu fiskalnego, reforma Sił Zbrojnych RP, zmiany w kodeksie karnym

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Na 34. posiedzeniu Sejmu RP w dniach 19-22 lutego posłowie zajmą się bardzo ważnymi tematami, wśród których będą m. in. ratyfikacja przez Polskę paktu fiskalnego, reforma Sił Zbrojnych RP czy zmiany w kodeksie karnym.

Polityczną dyskusję w nadchodzących dniach może zdeterminować sprawa ratyfikacji przez Polskę paktu fiskalnego. Informacja w tej sprawie zostanie wygłoszona przed Sejmem we wtorek.  Głosowanie nad przyjęciem przez nasz kraj tego dokumentu odbędzie się w piątkowej serii głosowań. Właśnie temat głosowania i większości, która powinna decydować o jego przyjęciu jest tematem sporu pomiędzy rządem, a opozycją. Premier Donald Donald Tusk chciałby, żeby pakt został przyjęty w głosowaniu bezwzględną większością głosów, eksperci Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę, że dla tego typu umów międzynarodowych, które mają wpływ na naszą suwerenność powinno użyć się art. 90 u. 2 Konstytucji RP i przegłosować ją większością 2/3 głosów. Opozycja zapowiada, że jeśli Sejm przegłosuje pakt fiskalny większością bezwzględną głosów to zgłosi skargę konstytucyjną w tej sprawie.

Tematem, który omawiany jest ostatnio w mediach jest reforma Sił Zbrojnych promowana przez obóz prezydencki, a polegająca na całkowitym przekształceniu dowodzenia. Swoją pozycję utracić ma Sztab Generalny, a jego miejsce mają zająć dwa dowództwa, które będą odpowiadały za pokojowe oraz za wojenne zadania polskiej armii.

Wśród innych punktów obrad znajdują się także: dyskusja nad zmianami w procesie zwrotu akcyzy od oleju napędowego dla rolników, zmiany w kodeksie karnym, dyskusja nad reformą PKP oraz dyskusja nad zbiornikami wodnymi i realizacją programu dla Odry.

Sejm zajmie się także wnioskiem o zniesienie immunitetu w konkretnym postępowaniu karnym, które zostało wytoczone przez Zuzannę Kurtykę – wdowę po Januszu Kurtyce, szefem IPN który zginął w katastrofie pod Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Całość obrad Sejmu RP można śledzić na portalu www.obradysejmu.pl

źródło: mypis.pl

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×