2012-03-26T23:22:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Historia Roja” i spotkanie z Jerzym Zalewskim w Klubie Kina Niezależnego [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Jerzy Zalewski
REKLAMA
Ostrołęka: W poniedziałkowym Klubie Kina Niezależnego, przy wypełnionej po brzegi sali OCK, pokazano kopię roboczą filmu Jerzego Zalewskiego - „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Przed projekcją bard „Solidarności” - Tadeusz Sikora - zaśpiewał jeden ze swoich najbardziej znanych songów „Żołnierzom NSZ”. Ciekawostką jest, że syn Sikory, Szymon, gra jedną z ról w filmie, a obecnie powstaje teledysk do wspomnianej pieśni, który reżyseruje z kolei syn Jerzego Zalewskiego.

Po filmie, spora część publiczności została, aby wziąć udział w dyskusji z autorem „Historii Roja”. Spotkanie zakończyło się po godz. 22. W ciągu dnia odbyły się również dwie projekcje dla młodzieży z ostrołęckich szkół.

Czytaj więcej: Nasz wywiad z Jerzym Zalewskim: „Telewizji nie są potrzebni Wyklęci, nie jest potrzebny „Rój”, nie jestem potrzebny ja”

Głównym bohaterem filmu jest Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój, żołnierz NSZ, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To młody chłopak, który kilka miesięcy przed zakończeniem wojny dołącza do oddziału partyzantów.

Po śmierci brata zabitego przez Sowietów postanawia się zemścić. Gdy większość Polaków pogodziła się z władzą ludową, on wraz z oddziałem odbija z aresztów więźniów politycznych, napada na posterunki, a nawet wykonuje kary śmierci na współpracownikach komunistów.

Dziemieszkiewicz doprowadził do niemal całkowitego sparaliżowania działalności administracji komunistycznej i jej aparatu terroru na terenie powiatu ciechanowskiego. Jego oddział liczył zaledwie 20 osób. Jedną z najbardziej brawurowych akcji ludzi „Roja” była próba porwania gen. Piotra Jaroszewicza, późniejszego premiera. Akcja się jednak nie powiodła.

Mieczysław Dziemieszkiewicz zginął w 1951 r., zdradzony przez kobietę, którą kochał. Dziemieszkiewicz poległ wraz z kolegą podczas próby wydostania się z milicyjnej i wojskowej obławy.

„Rój” już jako 20-latek decyzją dowódcy NSZ został odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie w roku 2007 śp. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej”.

„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, reżyseria Jerzy Zalewski, scenariusz Jerzy Zalewski, Wacław Holewiński, zdjęcia Tomasz Dobrowolski, muzyka Hanna Kulenty.

Posłuchaj piosenki Tadeusza Sikory „Żołnierzom NSZ” ze scenami z filmu.

Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28  29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11  12  13  14 15
16  17  18 19  20  21  22
 23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Brak wydarzeń