eOstroleka.pl
Polska,

Adamowicz skarży na posłów PiS za ich obecność przy usuwaniu Lenina [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
fot. youtube fot. youtube
REKLAMA
Gdańsk: Prezydent Paweł Adamowicz ( PO) poskarżył się marszałek Sejmu Ewie Kopacz na dwóch pomorskich posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy uczestniczyli w odpiłowywaniu napisu „im. Lenina” znad bramy Stoczni Gdańskiej.

Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek wraz ze związkowcami NSZZ „Solidarność” byli we wtorek na dachu stoczniowej portierni, podczas usuwania napisu.

W liście do marszałek Sejmu Adamowicz napisał m.in.: Oto dwaj posłowie Rzeczypospolitej świadomie wzięli udział w akcie wandalizmu, wzięli udział w pospolitym przestępstwie. Posłowie, a więc ci, którzy powinni stanowić prawo i stać na jego straży.

Już we wtorek prezydent Gdańska skomentował na Twitterze usunięcie przez działaczy „Solidarności” nazwiska Lenina z nazwy stoczni. Wpis okazał się dość niefortunny i natychmiast stał się obiektem żartów. Paweł Adamowicz oznajmił mianowicie, że 32 lata temu nikomu nie przeszkadzał napis.

Od kilku miesięcy między związkowcami a miastem toczył się spór o przywróconą nazwę stoczni. Napis - im. Lenina - stoczniowcy zasłaniali najpierw flagą związku, a potem specjalnie przygotowanym do tego banerem z napisem „Solidarność”.

Na pomysł powrotu Lenina na stoczniową bramę wpadł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, według którego służyło to celom edukacyjnym - przywróceniu wyglądu wejścia do zakładu z 1980 r. Związkowcy byli innego zdania, według nich przywracanie w nazwie stoczni imienia zbrodniarza komunistycznego to dla zakładu hańba.

We wtorek przy bramie nr 2 zebrali się członkowie KK, stoczniowcy, mieszkańcy Gdańska. Lenina został zdjęty. Nad bramą widnieje napis: Stocznia Gdańska im. Solidarności. - Teraz możemy tu składać kwiaty - skomentował Piotr Duda - W innym wypadku nie moglibyśmy tego zrobić. Sami widzicie, że to nieprawda, że Lenin żyje wiecznie. Nareszcie trafił w odpowiednie miejsce, na śmietnik.


[źródło: wPolityce.pl / solidarnosc.org.pl]
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×