2012-08-16T09:20:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Prezydent Gdańska prosił Amber Gold o pieniądze na film o Lechu Wałęsie  

REKLAMA
zdjecie 4016
fot. Gazeta Polska Codziennie fot. Gazeta Polska Codziennie
REKLAMA

Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, Paweł Adamowicz, polityk PO i zarazem prezydent Gdańska, w imieniu Andrzeja Wajdy zwrócił się do Amber Gold o sfinansowanie filmu o Lechu Wałęsie.

Na prośbę Pana Andrzeja Wajdy przesyłam Panu ofertę współpracy przy realizacji jego najnowszego filmu pt. „ Lech Wałęsa”. Gorąco namawiam Pana do wsparcia tego projektu - napisał prezydent Adamowicz pod koniec 2011 r. do skazanego siedmioma wyrokami za oszustwa finansowe Marcina Plichty, prezesa Amber Gold.

O tym, że „AG jest zarządzana przez podejrzanego człowieka, wiedziano na Pomorzu od dawna”, mówił na wtorkowej konferencji prasowej Donald Tusk. Dlaczego w takim razie polityk z jego formacji prosił Marcina Plichtę o pieniądze na film Wajdy?

- Apel został wystosowany przez prezydenta Adamowicza do kilku dużych firm z Gdańska (w tym do Amber Gold) (...) Wszelkie szczegóły, jak wysokość i forma dofinansowania, były ustalane z producentem filmu bez udziału miasta - stwierdził Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Do jakich firm zwrócił się jeszcze prezydent Adamowicz? Nie wiadomo. Dziennikarze „GPC” zapytali o to przedstawicieli kilku firm w Trójmieście. Odpowiedziano nam, że nie otrzymali takiego apelu lub uchylili się od odpowiedzi. Ostatecznie umowę na przekazanie pieniędzy na film podpisał AG i koncern Energa, w którym skarb państwa ma większościowe udziały.

Firma Amber Gold na produkcję filmu Andrzeja Wajdy przekazała co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Producent - Akson Studio - nie ujawnia wielkości wsparcia. Drugim sponsorem był koncern Energa, w którym skarb państwa ma większość udziałów. Prezesem Energi jest Mirosław Bieliński, bliski współpracownik Jana Krzysztofa Bieleckiego, szefa Rady Gospodarczej powołanej przez premiera Donalda Tuska w 2010 r. Bieliński pod koniec lat 80. pracował u Bieleckiego w gdańskiej spółdzielni „Doradca", zajmującej się m.in. finansami i konsultingiem.

Marcin Plichta w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” potwierdza, że Amber Gold dała pieniądze Akson Studio.

- Film o Wałęsie miał być zabiegiem marketingowym dla Amber Gold - mówi Marcin Plichta.

Jak wynika z informacji „GPC”, kwota, którą na film przekazały Amber Gold i Energa, jest dużo wyższa niż pół miliona złotych.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.


[źródło: Gazeta Polska Codziennie]

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×