zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
2021-05-14T15:31:12+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Budowa Multicentrum. Drzewa zaplanowane do wycinki znikną. Innej alternatywy nie ma

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
4
40

Planując budowę Multicentrum, a wraz z nim przebudowę placu dworcowego władze miasta chciały pozostawić istniejący drzewostan. Okazało się to jednak niemożliwe. Na nic petycja i prośby mieszkańców. Innej alternatywy nie ma. Drzewostan zniknie, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci.

Z chwilą, gdy rozpoczęto plany związane z budową Multicentrum i rewitalizacją placu dworcowego rozgorzała dyskusja na temat istniejącego drzewostanu. Grupa mieszkańców osiedla Stacja optowała za tym, by rosnące rozłożyste drzewa rosnące na skwerze od wielu lat zostawić a plany zagospodarowania przestrzeni ułożyć tak, by całość uzupełniała się wzajemnie.

W petycji dotyczącej ochrony rosnących drzew mieszkańcy sugerowali m.in. by zmniejszyć liczbę miejsc parkingowych i zamienić stronami parking z chodnikiem. Miałoby to – zdaniem autorów petycji – być wystarczającym rozwiązaniem by uchronić leciwe drzewa przed wycinką.

W odpowiedzi na petycję prezydent miasta, Łukasz Kulik, przyznał, że na początkowym etapie prac projektowych brano pod uwagę możliwość pozostawienia istniejącego drzewostanu. Po przeprowadzonych analizach okazało się to jednak niemożliwe. Zdecydowały względy bezpieczeństwa.

Istniejący drzewostan uniemożliwiał zaprojektowanie i wybudowanie nowych instalacji m.in. sanitarnej i elektrycznej. Na przeszkodzie stanęły także zaplanowane ciągi komunikacyjne oraz konieczność spełnienia obowiązujących norm przy tego rodzaju budowach.

W odpowiedzi na petycję prezydent wyjaśnia, że prace budowlane wymagały m.in. wyrównania i obniżenia terenu, co skutkowałoby odkryciem korzeni istniejących drzew. Niektóre z drzew ograniczałyby szerokość chodników, wkraczałyby w projektowane krawężniki. Część drzew mogłaby stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego, gdyż rozrośnięte korony drzew zwisałyby bezpośrednio nad pasem jezdni.

Nie bez znaczenia jest fakt, że obiekt przebudowywany jest z myślą o najmłodszych, grupę docelową w projekcie stanowią dzieci i młodzież. Dobra widoczność dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego i bezpieczeństwa wszystkich jest kluczowa, dlatego Miasto wystąpiło z wnioskiem o wycinkę drzew i takie decyzje uzyskało. Wycięte drzewa w większości były w średnim lub złym stanie zdrowotnym, zagrażały bezpieczeństwu ludzi, ponadto jedno z drzew uszkadzało mienie poprzez rozrost korzeni pod kostką brukową chodnika.

- wyjaśnia prezydent.

Zgodnie z wydanymi decyzjami, w ramach rekompensaty za wycięcie drzew, Miasto wykona zasadzenia zastępcze.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×